zencefil.gen.tr https://www.zencefil.gen.tr Zencefil, Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, zencefil.gen.tr Fri, 07 Aug 2015 00:00:00 +0000 Fri, 10 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Bal Zencefil Zerdeçal https://www.zencefil.gen.tr/bal-zencefil-zerdecal.html Wed, 14 Nov 2018 14:47:59 +0000 Bal zencefil zerdeçal, kış geldiğinde hemen herkesin en önemli sorunu haline gelen soğuk algınlığı ve gripte oldukça etkili bir karışımdır. Genellikle antibiyotiklere yüklenmek istemeyen kişiler doğal yollardan b Bal zencefil zerdeçal, kış geldiğinde hemen herkesin en önemli sorunu haline gelen soğuk algınlığı ve gripte oldukça etkili bir karışımdır. Genellikle antibiyotiklere yüklenmek istemeyen kişiler doğal yollardan bu rahatsızlıklardan kurtulmayı isterler. Zaten bakteri kökenli rahatsızlıklarda antibiyotiklerde işe yaramaz. Bal zencefil ve zerdeçal ile hazırlanacak karışım sayesinde boğaz ağrıları giderilebilir, ses kısıklığı ve öksürük sorunlarından kurtulabilir, bademcikle ilgili problemlerinizi ortadan kalkabilir. Karışımın içinde bulunan zerdeçal astım, sinüzit, bronşit ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda mükemmel yararlar sağlamakta bal balgam söktürücü ve ağrı giderici etkisiyle tedaviye destek olmakta, zencefil ise doğal antiseptik etkisiyle solunum yollarını açıcı etki gösterir. Üstelik hazırlanması kolaya olan karışımı hazırlayarak her an elinizin altında olmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bal zencefil zerdeçal karışımını 1 yaşın altındaki çocuklara ve şeker hastalarına tavsiye etmiyoruz. İçeriğinde bal olduğundan bebekler için sakıncalı olabilir, şeker hastalarında da kan şekerini yükseltebilir. Hamile ve emziren kadınların da doktor tavsiyesi almalarını öneririz.

Bal zencefil zerdeçal karışımı nasıl hazırlanır

 • Yaklaşık 225 gram gelen 1 kavanoz bal
 • 50 gram toz zerdeçal
 • 50 gram toz zencefil

Bir kavanozun içinde balı, zencefil ve zerdeçalı iyice karıştırın. Bu şekilde ağzı kapalı olarak uygun bir yerde bekletebilirsiniz. Rahatsızlığınız olduğunda sabahları aç karnına 1 yemek kaşığı tüketebilirsiniz. Karışımın yoğun bir tadı olduğundan, isterseniz azar azar yiyebilirsiniz. Hatta ılık sütün içine koyularak tüketilebilir. Kışın herhangi bir hastalığınız olmadığı zamanlarda bile bal zencefil zerdeçal karışımını bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, kolay hasta olmamak amacıyla gün içinde 1 tatlı kaşığı tüketebilirsiniz. Çok acil bu karışıma ihtiyacınız olursa, hemen 1 yemek kaşığı balın içine yarım çay kaşığı zencefil, yarım çay kaşığı da zerdeçal koyarak şifa niyetine yiyebilirsiniz. Kış geldiğinde bu karışımı evinizden eksik etmeyin.

]]>
Emziren Anneler Zencefil Kullanabilirmi https://www.zencefil.gen.tr/emziren-anneler-zencefil-kullanabilirmi.html Thu, 15 Nov 2018 07:01:41 +0000 Emziren anneler zencefil kullanabilir mi, emziren anneler her zaman yediklerine dikkat etmelidir. Çünkü bebeklerini beslediklerinden her yediğinin anne sütü aracılığıyla bebeğe geçeceğini bilmeleri gerekir. Bu derece Emziren anneler zencefil kullanabilir mi, emziren anneler her zaman yediklerine dikkat etmelidir. Çünkü bebeklerini beslediklerinden her yediğinin anne sütü aracılığıyla bebeğe geçeceğini bilmeleri gerekir. Bu derece hassas bir dönemde beslenme oldukça önemli bir konumdadır. Anne sütünün kalitesini arttıracak tercihler yapılmalıdır. Uzmanlar emziren annelerin zencefil kullanabileceğini belirtmektedir. Zencefili çay olarak tüketebilirler. Ancak her kadın bunu öncelikle doktoruna danışmalıdır. Zencefilin nasıl kullanılacağı, hangi dozlarda alınması gerektiğine dair bilgiler alınmalıdır.

Emzirme döneminde zencefilin yararları nelerdir

Zencefil emziren anneler için mide hazımsızlığında, çeşitli mide sorunlarında, su kaybında, mide bulantısında destek olabilir. Özellikle gaz spazmlarını önleyebilir. Bu şekilde belki bebekler içinde yararlı olabilir. Bebeklerde kolik sancısı oldukça sık görülen bir durumdur. Annenin zencefil çayı tüketmesi bebeklerdeki gaz sancısına da iyi gelebilir. Bilindiği gibi zencefil soğuk algınlığının etkilerini hafifleten bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle hem annenin, hem de bebeğin bu rahatsızlıktan korunmasına, mevcut hastalığının daha hafif geçmesine yardımcı olabilir. Bu özellikleri yüzünden zencefil çok eski dönemlerden itibaren kullanılmaktadır. Özellikle Asya ülkelerinde kullanımı çok eskidir. Zencefil aynı zamanda rahat bir uyku veren bir bitkidir. Bu nedenle emzirme döneminde faydalı olabilir. İyi bir antioksidan olduğundan, vücuttaki oksitlerin temizlenmesi yardımcı olur. Bu kadar fazla yararlı etkileri olan zencefilin emzirme döneminde kullanımında sakınca olmasa da, mutlaka doktora danışılarak kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

Emziren Anneler Zencefil Kullanabilirmi

Emziren anneler zencefili nasıl kullanabilir

Bu dönemde annelerin bazı bitki çaylarını tüketmesinde sakınca bulunmamaktadır. Zencefili de çay olarak hazırlayarak tüketebilirler. İster taze zencefille, isterse toz zencefilli çay hazırlanabilir. Hatta hazır satılan zencefil çaylarını da içebilirler. Arzu edenlere toz zencefili baharat olarak yemeklerinde kullanabilir. Zencefilli kurabiyeler tüketebilirler. Hem sağlıkları açısından, hem de beslenmeleri açısından zencefilin yararlı etkilerini göreceklerdir.

]]>
Hamilelikte Zencefilin Zararları https://www.zencefil.gen.tr/hamilelikte-zencefilin-zararlari.html Fri, 16 Nov 2018 07:00:50 +0000 Hamilelikte zencefilin zararları, hamilelikte her türlü besinin, bitkisel ürünün bile zararlı etkileri olabilir. Normalde vücudumuz için oldukça yararlı olan suyun bile fazla miktarda tüketilmesi, elektrolit dengesini Hamilelikte zencefilin zararları, hamilelikte her türlü besinin, bitkisel ürünün bile zararlı etkileri olabilir. Normalde vücudumuz için oldukça yararlı olan suyun bile fazla miktarda tüketilmesi, elektrolit dengesini bozacağından ölüme bile kadar gidebilecek etkiler yapabilir. Öncelikle zencefil gibi yararlı bir bitkinin de zararlı etkileri olabilir. Önemli olan zencefilin hangi dozlarda alınması gerektiğidir. Bu nedenle gerek baharat, gerekse bitkisel çay olarak tüketilecek zencefilin hamilelikte ne kadar alınması hakkında doktor önerisi alınmalıdır.

Hamilelikte zencefil mide bulantılarını kesebilir, ancak doz aşıldığında düşük nedeni olabilir

Zencefil hamilelikte özellikle mide bulantıları için yararlı olabilir. Bu yapılan bir çalışmada belirlenmiştir. Erken dönemde hamile bayanlar üzerinde yapılmış bir araştırmada, günde 4 defa 250 mg doz verilen zencefilin kadınların büyük oranında mide bulantısı ve kusmasını engellediği belirlenmiştir. Ancak zencefilin adet söktürücü yani emenagog etkisinin bulunması nedeniyle alınan zencefil dozunun doktor tarafından ayarlanması tavsiye edilir. Buna dikkat edilmediği takdirde, hamilelikte kullanılan zencefil düşüğe neden olabilir. Bu nedenle zencefil yararlı diyebilsek bile, öncelikle dozun iyi ayarlanmış olması gerekir.

Hamilelikte Zencefilin Zararları

Hamilelik kadınlar açısından bir sorumluluktur. 9 ay boyunca beslenmelerinden, genel sağlıklarına kadar her konuya dikkat etmeleri ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeleri gerekir. Bu konuda doktorla sürekli olarak işbirliği haline olmaları gerekir. Tükettikleri besinlerin yararları ve zararlarını öğrenmeli, doktoruna danışarak düzenli beslenmeye çalışmalıdırlar. Zencefilin yararlı etkilerden faydalanmalı, zararlı etkilerinden kaçınmak için her türlü önlemi almalıdırlar. Hamilelikte zencefilin zararları arasından en fazla dikkati çeken düşüğe sebep olmasıdır. Özellikle gebeliğin ilk aylarında bu oldukça risklidir. Bu nedenle zencefilin baharat olarak kullanımından ve çay olarak hazırlanmasından kaçınılmalı, mide bulantısı için alınması gerekirse mutlaka doktora danışılmalıdır. Bir yandan hamilelikteki bulantılara iyi gelen zencefil, diğer yandan hamileliğin düşükle sonlanmasına neden olabilir. 

]]>
Bebeklere Zencefil Verilirmi https://www.zencefil.gen.tr/bebeklere-zencefil-verilirmi.html Fri, 16 Nov 2018 09:34:01 +0000 Bebeklere zencefil verilir mi, zencefil sağlık açısından çok sayıda yararı olan şifalı bir bitkidir. Fakat bu derece faydalı olmasına rağmen, 2 yaşın altındaki bebeklere verilmesi sakıncalıdır. Bu yüzden bebekl Bebeklere zencefil verilir mi, zencefil sağlık açısından çok sayıda yararı olan şifalı bir bitkidir. Fakat bu derece faydalı olmasına rağmen, 2 yaşın altındaki bebeklere verilmesi sakıncalıdır. Bu yüzden bebeklere verilirken çok dikkatli olunmalıdır. Özellikle üst solunum yolu hastalıklarına karşı hassas yapıda olan bebeklerde, 2 yaştan sonra zencefil kullanılmalıdır. Bağırsak ağrılarında, kas sorunlarında, baş ağrılarında, gaz sancılarında rahatlıkla kullanılabilir. Ancak zencefilin dozuna 2 yaşından sonra verirken mutlaka dikkat etmelisiniz. Bir yetişkine verilen dozun üçte biri kadar zencefil bebeklere verilmelidir. 

Bebeklerdeki üst solunum yolu enfeksiyonlarının çoğunluğu viral kaynaklı oluyor. Genellikle vücudu dirençli olursa, bebek daha hızlı iyileşebiliyor. Bu konuda antibiyotiklere işe yaramıyor. Çünkü bu ilaçlar bakteriyel kökenli hastalıklarda etki gösterir. Soğuk algınlığı ilaçları da sadece semptomların  giderilmesinde yararlı oluyor. Üstelik bunların fazla güvenli olduğu da söylenemez. Bu nedenle bebeklerde doğal yollara başvuran anneler çoğunluktadır. Ancak bilinçsizce verildiği takdirde şifalı bitkilerde zararlı etkiler yapabiliyor. Bu nedenle bebeklere zencefil verileceğinde, mutlaka doktora, bir uzmana danışılması tavsiye edilir. Bir yandan bebeklerin beslenmeyle desteklenmesi, bir yandan da doğal ürünlerle tedavi edilmesi yararlı olabilir.

Bebeklere Zencefil Verilirmi

Bebeklerde zencefil nasıl kullanılmalıdır

Bebeklere 2 yaşından sonra özellikle öksürüğün kesilmesi amacıyla zencefil verebilirsiniz. Ancak belirttiğimiz gibi yine de doktoruna danışmanızda yarar var. Çünkü henüz bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmediğinden, zencefil bebeklerde olumlu etki göstermeyebilir. Zencefili vermek için bal ve limon suyu ile bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bunu hazırlamak için size gerekli olan malzemeler ise;

 • 2 yemek kaşığı sıcak su
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı ince rendelenmiş taze zencefil

Bu malzemeler kasenin içinde birbiriyle karıştırılır. Günde 3 defa 1 kaşık ölçüsüyle bebeklere verilebilir. Karışımın içindeki bal öksürük şurubunun etkisini, limon suyu doğal antiseptik, aynı zamanda C vitamini kaynağı, zencefil ise doğal antihistaminik olarak bebeklerdeki öksürüğün kısa sürede iyileşmesini sağlayacaktır. Taze zencefil yerine kuru zencefil kullandığınızda karışımın daha keskin tadı olacağından, bebeklere verirken zorluk çekebilirsiniz. Bu nedenle tazesini kullanmanızı tavsiye ederiz.

]]>
Zencefil Şekeri https://www.zencefil.gen.tr/zencefil-sekeri.html Fri, 16 Nov 2018 22:22:47 +0000 Zencefil şekeri, aktarlarda, marketlerde rahatlıkla bulabileceğiniz bir üründür. Bu lezzetli ve şifalı yiyeceği evinizde yapmayı da deneyebilirsiniz. Zencefil çoğu evde tazesiyle, kurusuyla bulunan bir baharat türüd Zencefil şekeri, aktarlarda, marketlerde rahatlıkla bulabileceğiniz bir üründür. Bu lezzetli ve şifalı yiyeceği evinizde yapmayı da deneyebilirsiniz. Zencefil çoğu evde tazesiyle, kurusuyla bulunan bir baharat türüdür. İster öksürük, ister soğuk algınlığı, iştah açıcı özelliğinden yararlanabilirsiniz. İsterseniz kurabiyelerinizde kullanabilirsiniz. Zencefil şekerini de elinizin altında atıştırmalık olarak bile bulundurun deriz. Bir parça bile tükettiğinizde midenizin rahatlığını hissedeceksiniz. Eğer mide bulantısı sorununuz varsa, hiç beklemeden zencefil şekeri tüketin. Şimdi birlikte zencefil şekerini yapmaya başlayabiliriz.

Zencefil şekeri için gerekli malzemeler

 • 300 gram taze zencefil
 • 2 su bardağı toz şeker
 • Yarım çay kaşığı tuz
 • 2 su bardağı su

Zencefil şekeri yapımı

Önce taze zencefillerin kabuklarının ince bir şekilde soyun. Bunları verev parçalar şeklinde incecik dilimlemelisiniz. Daha sonra uygun bir tencereye su koyarak, bunun içine dilimlenen zencefilleri atın. Ocakta 10 dakika kadar kaynatarak, kevgirden suyunu süzün. Bu yaptığınız işlemi yaklaşık 3 defa tekrarlayın. Bunu yapmamızın nedeni zencefilin iyice acı tadının çıkması içindir.

Zencefil Şekeri

Şimdi başka bir tencerenin içine suyu, toz şekeri ve tuzu koyarak kaynatın. Bu şekilde şurup elde edeceksiniz. Kaynadıktan sonra içine tatlanmış olan zencefilleri atarak yaklaşık 20 dakika kadar kısık ateşin üzerinde pişirin. Daha sonra ocağı kapatarak, zencefilleri bu şurubun içinde 10-12 saat bekletin. Daha az beklettiğinizde yeterince tatlı olmaz. Ama siz fazla tatlı olmasını istemezsiniz, 5-6 saat bekletebilirsiniz.

Bekleme süresi bitince zencefilleri suyun içinden alarak, ister bir telin üzerinde, isterseniz bir tepsinin içine dizerek, sularının süzülmesini sağlayın. Bu şekilde zencefiller iyice kuruyacaktır. Zencefilleri daha fazla şekerlemeyi isterseniz, kaynatmanın sonrasında şurubun içinden alarak ılık şekilde bol şekere bulayabilirsiniz. Bu şekilde zencefilleri telin üzerinde kurutun. Artık ev yapımı zencefil şekeri tüketmeye hazır hale geldi. Bunları ağzı kapalı olan kavanozlara koyarak, istediğiniz zaman tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun.

]]>
Zencefil Nelere İyi Gelir https://www.zencefil.gen.tr/zencefil-nelere-iyi-gelir.html Sat, 17 Nov 2018 04:14:03 +0000 Zencefil nelere iyi gelir, zencefilgiller ailesinden gelen tropikal iklimlerde yetişen zencefil, çok sayıda sağlık sorununa şifa kaynağıdır. Bitkinin yumru şeklindeki kökü, toprakta 15-25 cm kadar aşağılarda olur. Zencefil nelere iyi gelir, zencefilgiller ailesinden gelen tropikal iklimlerde yetişen zencefil, çok sayıda sağlık sorununa şifa kaynağıdır. Bitkinin yumru şeklindeki kökü, toprakta 15-25 cm kadar aşağılarda olur. İklim koşulları nedeniyle ülkemizde yetişmeyen bu şifalı bitkinin kökleri kullanılır. Çöreklere, şarap ve gazoz üretiminde, reçellerde, turşu yapımında kendine yer bulur. Ayrıca kökleri öğütülüp baharat şeklinde de kullanılır. İçeriğindeki nişasta, protein, B ve C vitamini, demir, fosfor ve kalsiyum sayesinde genel sağlık üzerinde yararlı etkileri vardır. Köklerin üzerinde iç içe geçmiş halkalar vardır. Toprağın üzerindeki bölgelerinde beyaz, sarımtırak, yeşilimsi çiçekleri bulunur. Nadiren pembe çiçekli olan zencefilde yetişir. Zencefilin iyi geldiği sağlık sorunlarında kullanımı yaygındır. Özellikle sindirim sisteminde oldukça yararlı etkileri bulunmaktadır.

Zencefil nelere iyi gelir

 • İştah açıcı etkileri vardır.
 • Soğuk algınlığında kullanılır
 • Kolay sindirilen bir bitki olduğundan, sindirimi rahatlatır ve gaz söktürücü etki gösterir. Özellikle mide ağrılarında ve hazımsızlık sorunlarında tavsiye edilen bir bitkidir.
 • Kalbin çalışmasını rahatlatır. Bu nedenle kalp ritim sorunları olan kişilere önerilir. Bu konuda yapılan çalışmalarda kalp kaslarını güçlendiren bir etkisi belirlenmiştir.
 • Vücuttaki kan damarlarını açıcı etki gösterir. Bu nedenle kan dolaşımının istendiği gibi olmasına katkıda bulunur.
 • Romatizmal ağrıların giderilmesinde, uyku düzeninin sağlanmasında, baş ağrıları için kullanılabilir.
 • Antiseptik özelliğiyle vücutta kanı temizleyen bir etki gösterir.
 • Kan yağlarını düşüren bir etkisi vardır. Bu nedenle kolesterol yüksekliği olan kişilerin tüketmesi önerilir
 • Araç tutması sorunu olan kişilerin yolculuk esnasında bir parça zencefili ağızlarına alması yararlı olur.
 • Gebelik döneminde, cerrahi operasyonlarda anestezi nedeniyle oluşan mide bulantılarının giderilmesine yararlı olur. Ancak gebe kadınların bunu kullanırken doktoruna danışması tavsiye edilir.
 • Zencefil kanser hastaları için alternatif tedavi seçenekleri içinde yer alır.
 • Vücutta enfeksiyonlardan dolayı oluşan yüksek ateşi düşürmekte etkilidir.
Zencefil Nelere İyi Gelir

Zencefil bu derece yararlı etkileri olan bir bitkidir. Ancak kullanım sırasında alınacak dozlara dikkat edilmelidir. Yetişkinler her 70 kg ağırlık için günde 4 gram zencefil tüketmelidir. Bu miktar gün içinde bölünerek alınmalıdır. Eğer bu dozun fazlası tüketilirse, kişilerde göğüs yanması etkisi ortaya çıkabilir. Ayrıca 2 yaşın altındaki çocuklara zencefil verilmesi tavsiye edilmez. Zencefilin yararlı etkilerinden faydalanmak için, zencefili toz şeklinde ya da içine biraz bal karıştırılarak tüketilebilir. Eğer taze olarak tüketilecekse, çay şeklinde hazırlanabilir. Bunun dışında yemeklerde, çöreklerde ve tatlı malzemesi olarak kullanılabilir. Zencefili taze olarak alıp kendiniz öğütürseniz, güven içinde tüketebilirsiniz. Ancak ülseri olan, safra taşı bulunan ya da kan sulandırıcı ilaç alan kişilerin zencefil ya da zencefille hazırlanan çayı ve diğer besinleri tüketmemesi gerekir.

]]>
Zencefil Yağı https://www.zencefil.gen.tr/zencefil-yagi.html Sun, 18 Nov 2018 03:45:15 +0000 Zencefil yağı, zencefilin kök gövdesinden damıtılarak elde edilen bir yağdır. Zencefil yağı uçucu esansiyel  yağlardandır. Zencefil yağı en az zencefilin kendisi kadar faydalı bir yağdır.  Cilde masaj yapmada, saç bakım Zencefil yağı, zencefilin kök gövdesinden damıtılarak elde edilen bir yağdır. Zencefil yağı uçucu esansiyel  yağlardandır. Zencefil yağı en az zencefilin kendisi kadar faydalı bir yağdır.  Cilde masaj yapmada, saç bakımında ve bazı rahatsızlıkların tedavisinde kullanmak mümkündür. 

Zencefil yağı haricen kullanıldığı gibi dahilen de kullanılabilir. Fakat cildi hassas olan kişiler zencefil yağını dikkatli kullanmalıdırlar tahrişe neden olabilir.  Cildi tahriş etmemesi için  taşıyıcı bir yağla karıştırılarak kullanılmalıdır. Ayrıca cilde sürüldükten 24 saat sonra güneşe çıkılmamalıdır. 

Zencefil yağının dahilen kullanımı: 1 fincan suyun içine 2-3 damla damlatılarak içilir. Günde 2 kezden fazla da içilmemelidir. 

Zencefil Yağı
Zencefil yağının faydaları şunlardır:
 • Zencefil yağı tıpkı zencefil gibi kış aylarında nezle ve gribal enfeksiyonların tedavisine yardımcı olur. Kaynatılarak buharı solunursa nefesi açar böylece hastayı rahatlatır. Aynı yöntemi astım ve bronşiti olan hastalar da yapabilirler.  Zencefil yağı iyi bir ısıtıcı olmasından ötürü kışın soğuk algınlığına karşı koruma sağlar.
 • Zencefil yağı antiseptik özelliğinden dolayı iyi bir mikrop öldürücüdür. Bir çok mikrop gibi bağırsak mikroplarını da öldürür ve bağırsak dizanterisinin tedavisinde yardımcıdır.
 • Yemekten sonra hazımsızlık yaşayan kişilerdeki sindirim problemlerini azaltmaya yardımcıdır. Karna zencefil yağı ile masaj yapıldığı zaman gazın çıkmasını sağlar.  
 • Halsizliği, yorgunluğu aldığı da bilinen faydaları arasındadır .
 • Zencefil yağını düzenli kullanan kişilerin kötü kolesterolünün düştüğü gözlenmiştir. Ayrıca düzenli kullanımla damar sertliği ve kan pıhtılaşması riski de en aza inecektir. 
 • Son yılların en büyük problemlerinden olan fazla kiloların verilmesinde, yağ yakmada zencefil yağının azımsanmayacak derecede faydası vardır.
 • Zencefil yağı ishali ve kusmayı da önlemektedir.
 • Cilde haricen kullanılarak masaj yapıldığında adale ve eklem ağrılarını hafifletir, kan dolaşımını hızlandırarak rahatlamada sağlar. Romatizma hastaları da zencefil yağını şikayetlerini azaltmak için kullanabilirler. 
 • Saç diplerine ve saça zencefil yağı ile masaj yapıldığı zaman saça parlaklık kazandırır. Saç için diğer bir faydası da kepeği önlemektir. 
]]>
Zencefil Maskesi https://www.zencefil.gen.tr/zencefil-maskesi.html Sun, 18 Nov 2018 20:26:13 +0000 Zencefil Maskesi, günümüzde en çok kadınlar olmak üzere birçok kişi tarafından severek kullanılmaktadır. Bu maske kişinin cildinde gösterdiği etkilerle kullanan herkesi şaşırtmaktadır. Çünkü mucizevi etkisi birkaç ku Zencefil Maskesi, günümüzde en çok kadınlar olmak üzere birçok kişi tarafından severek kullanılmaktadır. Bu maske kişinin cildinde gösterdiği etkilerle kullanan herkesi şaşırtmaktadır. Çünkü mucizevi etkisi birkaç kullanımdan sonra etkisini göstermektedir. Son derece doğal olarak yapılması ve içerisinde herhangi bir yabancı madde olmaması insanların bu ürünü gönül rahatlığı ile kullanmalarını sağlamaktadır. Bu maske sayesinde cildinizdeki birçok sorundan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Üstelik zencefil maskesi herkesin evinde kolayca yapabilecekleri bir üründür. Bu ürün kişiler tarafından en çok sivilceler için yapıldığı için bizlerde zencefil maskesinin sivilceler üzerindeki etkilerine değineceğiz. Zencefil maskesi, kişilerde siyah lekeler, sivilceler, yağlı cilt sorunları ve cildin üzerinde oluşan lekeler üzerinde gösterdiği muhteşem etki nedeni ile insanlar tarafından bol bol kullanılmaktadır. Üstelik bu ürün birçok kozmetik ürünün gösteremediği etkiyi insanların cildi üzerinde en iyi şekilde göstermektedir. Zencefil maskesini dışarıda hazır olarak yapılmış hallerde bulabilirsiniz. Fakat bu ürünler içerisindeki renklendiriciler, koku aromaları ve bunlara benzer maddeler nedeni ile cilde faydadan çok zarar vermektedir. Bu nedenle zencefil maskesini kullanmak isteyenlerin bu maske malzemesini kendileri evlerinde yapmaları ısrarla tavsiye edilmektedir. Sizlerde bu maskeyi denemek istiyorsanız birazdan vereceğim tarifle kendi maskenizi hazırlayabilirsiniz.

Öncelikle malzemeler;
 • Bir tatlı kaşığı toz zencefil,
 • Bir tatlı kaşığı tarçın,
 • Yarım tatlı kaşığı bal,
 • Bir adet limon, 
 • Bir adet kuru soğan,
 • Ve son olarak birkaç diş sarımsak maskemiz için yeterlidir.
Yapılışı;

Öncelikle toz zencefil, tarçın, bal ve limon suyu küçük bir kap içerisinde karıştırılır. Bu karıştırma işlemini iyi yapmalısınız. Çünkü bu işlem iyi yapıldığında maske etkisini daha iyi gösterecektir. Karışım doğru kıvamını aldıktan sonra  soğanı ve sarımsağı ezerek katın. Bunları kattıktan sonra tekrar iyice karışrırın bu işlemde karışımınızı 20 dk kadar karıştırın.

Artık zencefil maskesi cildinize sürülmeye hazır hale gelmiştir. Göz çevrenize bu maskeyi sürmekten kaçınmalısınız. Çünkü oldukça hassas bir bölge olan göz çevresi soğan ve sarımsaktan etkilenebilir ve bu bölgede kızarıklıklarla birlikte şişlikler görülebilir.  Yapılışı bu kadar kolay olan bir maskeyi kesinlikle denemeniz tavsiye edilmektedir. Bu maske sayesinde istediğiniz bir cilt görünümüne ulaşabilirsiniz.

Zencefil Maskesi
Maskenin uygulanması

Maskeyi uygulamak için birkaç saat bu maskenin dinlenmesini sağlayın, daha sonra cildinizde kullanacağınız bölgeyi güzel bir şekilde durulayın ve kurutun. Bu bölgeye maskenizi bol miktarda sürün. Daha öncede söylediğimiz gibi kullanım şekli iyi bilinmeli, göz çevresine sürülmemelidir. Cilde maskenizi uyguladıktan sonra 15 20 dk boyunca beklemelisiniz. Fazla beklerseniz cildinizde kuruma problemi görülebilir. Bu nedenle uzun süreler maskeyi yüzünüzde tutmayınız.  Bu maske çok sık tekrarlanmamalıdır. 15 günde en fazla 1 kere kullanmalısınız ve işlemden sonra cildinizi bol su ile yıkamalısınız. Zencefil maskesi elinizden geldikçe gece uygulamanız önerilmektedir. Daha ilk kullanımdan sonra bile sivilcelerdeki etkiyi kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Bu durumu birkaç ay tekrarlarsanız artık sivilcelerin kaybolmaya başladığını görebilirsiniz.
]]>
Toz Zencefil Çayı Nasıl Yapılır https://www.zencefil.gen.tr/toz-zencefil-cayi-nasil-yapilir.html Mon, 19 Nov 2018 01:52:54 +0000 Toz zencefil çayı nasıl yapılır, zencefil çayı şifalı etkilerinden dolayı herkesin rağbet ettiği içeceklerden biridir. Zencefil çay tazesinden yapılabileceği gibi, toz zencefille de hazırlanabilir. Ancak zencefili Toz zencefil çayı nasıl yapılır, zencefil çayı şifalı etkilerinden dolayı herkesin rağbet ettiği içeceklerden biridir. Zencefil çay tazesinden yapılabileceği gibi, toz zencefille de hazırlanabilir. Ancak zencefili kendiniz taze olarak öğütürseniz, daha güvenli bir karışım elde edebilirsiniz. Çayı güvenli bir şekilde tüketebilirsiniz.

Toz zencefil çayı nasıl hazırlanır

Toz zencefille hazırlanan çayın tadının acı olmaması için, içerisine koyacağınız zencefil miktarına dikkat etmeniz gerekir. Daha keyifli bir içim olması için, çayın içinde1 tanede bildiğimiz siyah poşet çay kullanabilirsiniz. Arzu edenler sadece toz zencefille de çayı hazırlayabilir. Çay için ölçünüz 1 su bardağı için yarım çay kaşığı toz zencefil olsun. Suyu kaynattıktan sonra içine toz zencefili koyarak, 4-5 dakika kadar demlendirin. Lezzeti açısından zencefil miktarını isterseniz biraz azaltabilirsiniz. Çünkü toz zencefille hazırlanan çayın tadı, taze zencefille hazırlanan çaya göre daha yoğun bir tada sahip olur. Arzu ederseniz çayınızı bal ve limon dilimiyle daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz.

Toz zencefil çayı nasıl içilmeli, nelere iyi gelir

Toz zencefille hazırladığınız çayın içine 1-2 damla limon suyu ilave etmeniz etkisinin artmasına neden olur. Zencefilin içeriğinde bulunan zingiber bileşeniyle, limonda bulunan pektin sayesinde, vücuttaki bakteriyel enfeksiyonların yayılımı daha kolay önlenir. Bu tür enfeksiyonlar vücutta ateş, ishal, kusma, kas ağrısı, bulantı gibi etkilere neden olabilir. Bunların etkisini yok edebilmek için, günde 3 defa birer bardak toz zencefil çayına limon suyu ilave ederek içebilirsiniz. Aynı zamanda kış aylarında yaygın görülen grip rahatsızlığının etkileri de çayla birlikte hafifleyecektir. Özellikle öksürük, boğaz ağrısı ve tıkalı sinüslerde toz zencefil çayının etkileri gözle görülür derecede olacaktır.  

Dünyada pek çok ülkede duygu durumun düzeltilmesi, konsantrasyonun arttırılması için tüketilen zencefil çayı, vücuttaki dopamin ve serotonin seviyelerinin düzenlenmesinde etkilidir. Bu nedenle kaygı, endişe, hafif depresyon belirtilerinin giderilmesinde faydalı olur. İçeriğinde bulunan gingerol maddesi sayesinde kabızlık sorunun giderilmesinde kullanılır. Düzenli şekilde toz zencefil çayının içilmesi halinde bağırsak hareketlerinde artış, tuvalete çıkışın düzenlenmesi daha kolay olur.

Toz Zencefil Çayı Nasıl Yapılır

Zencefil çayının yararlı etkileri içinde sindirim sistemi sorunlarının giderilmesi, mide bulantısı, ishal, hazımsızlık gibi sorunların azaltılması da vardır. Özellikle gebe kadınların sabah bulantılarını kesmesi bilinen bir gerçektir. Ancak gebe kadınların bu çayı doktoruna danışarak kullanmasında yarar vardır. Kötü kolesterolü düşüren, kan dolaşımını artıran etkilerini de unutmamak gerekir. Bu sayede kalp hastalıklarından korunmaya yardımcı olur. Zencefil çayının kanser üzerinde ve fazla kilolardan kurtulma üzerindeki faydalarını da unutmamak gerekir. Kullanımı doğru yapıldığında, toz zencefil çayı doğru hazırlandığında, bu yararlı etkilerden sizlerde faydalanabilirsiniz.

]]>
Zencefil Suyu https://www.zencefil.gen.tr/zencefil-suyu.html Mon, 19 Nov 2018 23:44:42 +0000 Zencefil Suyu, kişiler tarafından genellikle faydaları nedeniyle bol miktarda kullanılmaktadır. Özellikle zencefilin farklı kullanımıyla daha fazla fayda sağladığı için insanlar bu şekilde zencefili işleyerek kullanmaktad Zencefil Suyu, kişiler tarafından genellikle faydaları nedeniyle bol miktarda kullanılmaktadır. Özellikle zencefilin farklı kullanımıyla daha fazla fayda sağladığı için insanlar bu şekilde zencefili işleyerek kullanmaktadır. Zencefil suyu oldukça eski dönemlerden beri kullanılan ve insan sağlığına sağladığı etkiler nedeni ile bolca tüketilen bir bitkiden elde edilen sudur. Zencefil suyunu farklı satış noktalarından temin edebilirsiniz. Fakat günümüzde bu tür durumların artık sahte olarak üretimi arttığından dolayı insanlar zencefil suyu ve diğer şifalı bitkilerden elde edilen suları dışarıdan alırken tedirginlik yaşarlar. Bu tedirginlikleri elbette boşa değildir. Çünkü piyasada bu tür işlerin  sahteliği oldukça fazladır. Bu nedenle sizler zencefil suyunu kendiniz evlerinizde yaparak güvenle tüketebilirsiniz.  Şimdi bu vücuda son derece fayda sağlayan ürünün sizlere nasıl yapılacağı hakkında bilgi vermek istiyorum.

Malzemeler;
 • Taze olması şartıyla birkaç adet zencefil (ne kadar taze olursa o kadar fazla su elde edilebilir),
 • 4 su bardağı su,
 • Bir küçük kase bal,
 • Birkaç dal tarçın ya da 2 yemek kaşığı toz tarçın.
Malzemeleri bu kadarla sınırlı olan zencefil suyu yapılışı oldukça basittir.

Şimdi zencefilleri temiz bir şekilde yıkadıktan sonra soyun.  Bu arada ayrı bir kapta su kaynatılır. Soyduğunuz zencefilleri küçük parçacıklar halinde dilimleyin. Sonra kaynattığınız suya bu zencefilleri ekleyin ve 20 dk boyunca beklemeye bırakın. Bu sırada kaynamış suyunuz ılıyacaktır ve rengi değişecektir.

Rengi değişen zencefilli suyun içerisine bal ve tarçını karıştırarak ilave edin.  Ve bu karışımda bir süre beklemeye alınır. Bekledikten sonra ise suyu süzerek tüketime hazır hale getiriliyor. Düzenli bir şekilde bu zencefil suyunu tükettiğinizde birçok faydasını görebilirsiniz. Yapılışı bu kadar basit olan zencefil suyunu dışarıdan almak yerine daha sağlıklı bir şekilde evinizde yapmanız önemle tavsiye edilmektedir. 
 
Zencefil suyu özellikle çocuklar ve kadınlarda oldukça fayda göstermektedir.  Örneğin soğuk kış aylarında çocuklara tükettirilen zencefil suyu gün boyu çocuğunuzun vücudunun sıcak kalmasını sağlayacaktır. Bu nedenle çocuğunuzu kış aylarında okula göndermeden önce zencefil suyu tükettirebilirsiniz. Bunun yanında bronşit hastalığı sorunu olan insanlar zencefil suyunu tüketerek bu sorunlarına kısa sürede çözüm bulacaktır. Kanı koyulaşma gösteren kişiler zencefil suyunu tüketerek bu sorununu alt edebilir. Çünkü zencefil suyu damarları genişletir ve kanı dahada sıvılaştırır. Böylelikle kan akışı oldukça hızlanma gösterir. Daha birçok faydası bulunan zencefil suyu, özellikle yaşlılarda görülen unutkanlık, hatırlamama, yorgunluk gibi sorunların azalmasına  etki ederek  bu tür sorunların yol olmasını sağlayabilir. Fakat bu durumun gerçekleşebilmesi için zencefil suyunu doğru bir şekilde kullanmalısınız ve düzenli bir şekilde tüketmelisiniz. Sınav stresi yaşayan öğrencilerin bu streslerden kurtulmaları ve daha rahat bir şekilde sınava girmelerini bu şekilde sağlayabilirsiniz. Sadece rahatlatmak bakımından değil bunun yanında kişiye enerji vererek gün boyu dinç olmasını sağlamaktadır.
]]>
Zencefil Ekimi https://www.zencefil.gen.tr/zencefil-ekimi.html Tue, 20 Nov 2018 23:24:40 +0000 Zencefil ekimi, tropikal iklim özellikleri isteyen zencefile karşı toplumun gösterdiği ilgi giderek artmaktadır. Kökleri şifa kaynaklı ve baharat olarak kullanılan, yemeklerde, turşularda, çöreklerde tercih edilen zen Zencefil ekimi, tropikal iklim özellikleri isteyen zencefile karşı toplumun gösterdiği ilgi giderek artmaktadır. Kökleri şifa kaynaklı ve baharat olarak kullanılan, yemeklerde, turşularda, çöreklerde tercih edilen zencefil ekimi üzerine ülkemizde de çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Normalde iklim koşulları ülkemizde zencefil ekimi yapmaya uygun değildir. Ancak iklim koşulları, sulama ve toprak özellikleri oluşturulursa, zencefili yetiştirmek mümkün olabilir.

Zencefil kökleri kullanılan bir bitkidir. Giderek her yerde satışı yapılan bir bitkidir. Ayrıca rizomlu bitkiler arasında oldukça ilginç özellikleri vardır. Köklerinin toprak altında yetişmesi sayesinde, sahip olduğu uçucu maddeleri kaybetmeden bünyesinde taşıyor. Bazı zencefil türleri tropikal iklim dışında subtropikal iklimlere de adapte olmuştur. Bu yüzden zencefil ekimi özel seralarda yapılabilmektedir. Zencefil taze olarak kullanılabileceği gibi, toz halinde de kullanılabilir. Aynı zamanda sarı, pembe çiçekleri sayesinde güzel bir peyzaj bitkisi olarak ta kullanılabilir. Üretimi yapılan ülkelerde bitkinin rizom gövdeleri ihraç edilmektedir. Özellikle dilimlenmiş, toz halindeki ve kıyılmış olanlar daha değerlidir. Eğer özel iklimlendirme koşulları yapılan seralar hazırlanırsa, zencefil ekimi ülkemizde de yapılabilir. Üstelik mali getirisi oldukça yüksek bir bitkidir.

Zencefil ekimi nasıl yapılır

Zencefil ekimi yapılabilmesi için, toprak, iklim ve sulama istekleri iyi ayarlanmalıdır.

Toprak isteği: Zencefil humus bakımından zengin, drenajı iyi yapılmış gevşek yapıdaki toprakları sever. Toprağın niteliği alkali ve nötr arasında ayarlanmalıdır.

İklim isteği: En verimli olarak güneşte ya da kısmen gölge kalan bir yerde yetiştirilmesi uygun bir bitkidir. Yetiştirildiği ortamın sıcaklığı 10 derecenin altına inmemelidir.

Sulama isteği: Zencefil bol su seven bir bitkidir. Zencefil ekimi yapılacaksa, nem oranı yüksek tutulmalıdır. Tropikal iklimlerde iyi yetişmesinin nedeni de nemin fazla olmasındandır.

Zencefil ekimi ilkbaharda ya da şubat ayı ortalarında yapılması uygundur. Bitkinin köklerinden yeniden kök oluşabilecek tümseklik oluşturmuş yerler 5 cm kadar kesilir. Bunlar uygun toprak türüne 20 cm derine dikim yapılır. Eğer saksıda dikim yapılacaksa, saksının çapı en az 40 cm kadar olmalıdır.

Zencefil Ekimi

Ülkemizde zencefil yetiştirmek için hazırlanacak seraların tropikal iklim koşullarının oluşturulması gerekir. Nem ortamının sağlanması için, seranın içine küçük su göletleri, havuzlar yapılmalıdır. Yazın sıcaklığın ayarlanması için, serada gölgelendirme çalışmaları yapılmalıdır. Zencefil ekiminden sonra, gelişimin sağlanması açısından 10 ay kadar bir süre gerekir. Eski sürgünler ancak 2 yıl sonra yeni sürgünler oluştuğunda hasat edilebilir. Zencefilde görülen en yaygın hastalık bakteriyel solgunluktur. Zararlıları içinde de en yaygını kırmızı örümcektir. Zencefil ekimini balkonlarınızda güneye bakan kısımlarda, kuytu ve nemli bir alan oluşturarak ta yapabilirsiniz.

]]>
Zencefil Nasıl Yetiştirilir https://www.zencefil.gen.tr/zencefil-nasil-yetistirilir.html Wed, 21 Nov 2018 13:33:04 +0000 Zencefil nasıl yetiştirilir, zencefil, zingiberaceae adı verilen familya türünden olan bir bitkidir. Birçok faydası olan bu bitki, ülkemizde genellikle çay ve baharat olarak tüketilmektedir. Zencefil bitkisi, uzun ömürlü ola Zencefil nasıl yetiştirilir, zencefil, zingiberaceae adı verilen familya türünden olan bir bitkidir. Birçok faydası olan bu bitki, ülkemizde genellikle çay ve baharat olarak tüketilmektedir. Zencefil bitkisi, uzun ömürlü olan bir bitkidir ve yumru veya rizom köklere sahiptir. Boyu altmış ile doksan cm civarında olan bu bitki, yeşil renkli yapraklara sahiptir ve tek yıllık saptan oluşur, buna yalancı gövde de denmektedir. Bu  saplarını her sene yeniler. Gövde üzerinde iki sıra şeklinde, sekiz ile on iki kadar yaprak bulunur. Yaprakların şekli uzun kınlı, mızraksı, sivri uçlu, düz ve sapsız kınlı, yaklaşık  10-20 cm uzunluğunda 2-2,5 cm genişliğindedir. Zencefil çiçeği ise, kök kısmından küçük bir sap ile yetişir. Çiçeğin yerden yüksekliği, 12-30 cm arasındadır. Zencefil çiçeği yaklaşık bir başparmak büyüklüğündedir. Küçük ve soluk sarı renklidir.  

Zencefil, nemli ve ılıman iklimlerde yetişen bir bitkidir. Bu bitkinin yıllık olarak yaklaşık iki bin mm yağışa ihtiyacı vardır. Bu miktardaki yağışın temin edilmediği zamanlarda sulamaya ihtiyaç duyulmaktadır. Gölgeli ortamlarda yetişmeyen zencefil bitkisi, ışıklı ortamlarda daha verimli olmaktadır. Bu bitki, besin maddesince zengin, killi, kumlu ve organik maddelerce zengin olan topraklarda daha iyi yetişmektedir. Toprağın ve bulunduğu ortamın nem oranı daha verimli sonuçlar alma da çok fayda sağlamaktadır. Zencefilin yetiştirilme şekli patatesinkine benzemektedir. Rizomlarından kolaylıkla yetiştirilebilen bu bitki, ilkbahar ya da şubat aylarında dikilmektedir. Bu rizomlar dikilmeden önce, kök oluşabilecek tümsek şeklindeki kısımlar beş cm kadar kesilir. Toprağa yirmi cm derinliğinde dikilir. Eğer bu bitki saksıda yetiştirilecek ise, rahat ve verimli yetişebilmesi için saksının çapının geniş olmasına çok dikkat edilmelidir. Saksı çapının en az kırk cm kadar olması gerekmektedir. Ülkemizde çok fazla yetiştirilemeyen zencefil bitkisini yetiştirmek için, tropik ortamın sağlanabileceği bir sera ortamı oluşturulmalıdır. Oluşturulan bu ortamda nem oluşumu için küçük su göletleri veya havuzlar yapılmalıdır. Yaz aylarında ise bu serada gölgelendirme yapılması şarttır. Gübreleme olarak kullanılacak en faydalı gübre, çiftlik gübresidir. Bu bitkide en sık görülen hastalık, bakteriyel solgunluktur.  

Zencefil Nasıl Yetiştirilir

Zencefilin hasadı, patatesin hasat şekline benzer, yoğun iş gücü gerektirir. Eğer sebze olarak tüketilecek ise, zencefilin hasadı altı ay içerisinde yapılır. Kuru olarak alınacak zencefillin hasadı ise, ekildikten yaklaşık sekiz ay sonra yapılır. Taze olarak tüketilecek zencefilin rizomları ayrılır ve iyice yıkanır. Daha sonra kuruması için bir dün boyunca güneşe bırakılır. Kuru olarak hazırlanacak olan materyal ise yaklaşık 6-7 saat kadar su içerisinde bekletilir. Daha sonra sudan çıkarılır ve üzerinde bulunan yabancı maddeler ovularak iyice temizlenir. Su içerisinden çıkarılan rizomların üzerinde bulunan fazlalık kabuklar rizoma zarar verilmeyecek şekilde sıyrılır. rizomlar temizlendikten sonra bir hafta boyunca kuruması için güneşe bırakılır. Hazır olan rizomlar isteğe göre kullanılarak, yararlarından faydalanılabilir. 

]]>
Zencefil Çayı https://www.zencefil.gen.tr/zencefil-cayi.html Thu, 22 Nov 2018 09:20:29 +0000 Zencefil çayı, Anavatını Asya olan zencefil Çin, Brezilya, Jamaika, Hindistan gibi birçok ülkede üretilmektedir. Birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan zencefil yemeklerde baharat olarak da yaygın bir şekilde Zencefil çayı, Anavatını Asya olan zencefil Çin, Brezilya, Jamaika, Hindistan gibi birçok ülkede üretilmektedir. Birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan zencefil yemeklerde baharat olarak da yaygın bir şekilde kullanılan bir bitkidir. Zencefil ekimi yapıldıktan 6 ay ve 20 ay sonra toplanmaya başlanır.

Zencefil çayı, özellikle sindirim ile alakalı olan rahatsızlıklara karşı yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Zencefil çayı, toz, taze kök zencefil ya da kurutulmuş zencefil ile hazırlanabilir.

Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır

Taze zencefil kullanılarak hazırlanan zencefil çayı için 20 gram taze zencefil yeterli olur. Zencefil iyice yıkandıktan sonra kabuğu kazınır. Kabuğu soyulduktan sonra zencefil ince dilimler halinde kesilir. Tercihe göre rende yapılabilir. Çayı demlemek için yeteri kadar su uygun bir cezveye alınarak kaynatılır. Kaynayan su ocaktan alınarak içine zencefil dilimleri eklenerek 10 dakika kadar dinlendirilir. Eğer demleme süresi uzun tutulursa çayın tadı acı olabilir. Zencefil çayını tatlandırmak için bal ve limon ilave edilebilir.

Zencefil çayı toz zencefilden hazırlanacaksa, çayın tadının acı olmaması için kullanılacak miktara dikkat edilmelidir. Toz zencefilden hazırlanan çayın daha hoş bir lezzete sahip olması için bir poşet siyah çay eklenebilir. 1 su bardağı kaynamış suyun içine yarım çay kaşığı toz zencefil eklenerek 5 dakika kadar bekletilir. Damak tadına göre zencefil miktarı artabilir ya da azalabilir. Yine çay bal ve limon ilavesi ile tatlandırılabilir.

Zencefil Çayının Faydaları

 • Mide bulantısına karşı iyi gelir.
 • Gaz giderici özelliği vardır.
 • Romatizma ağrılarına karşı iyi gelir.
 • Baş dönmesine karşı kullanılabilir.
 • Sindirim sistemini rahatlatarak daha hızlı çalışmasını sağlar.
 • Deniz ve araç tutmasına karşı faydalıdır.
 • Kan şekerini düşürücü özelliği vardır.
 • Hazımsızlığa karşı iyi gelir.
 • Solunum yolları üzerinde olumlu etkileri vardır.
 • Alerjik reaksiyonları giderir.
 • Boğaz ağrısına karşı iyi gelir.
 • Kas ağrılarında kullanılabilir.
 • Adet ağrılarını hafifletici etki yaratır.
 • Terlemeyi arttırarak ateşin düşmesini sağlar.
 • Gribal enfeksiyona karşı iyi gelir.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Kronik ağrıları azaltır.
 • Diyabete karşı iyi gelir.
 • Astım için faydalıdır.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Yumurtalık kanseri gibi pek çok kanser hücresinin çoğalmasını engeller.
 • İltihap engelleyici etkisi vardır.
 • Kötü kolesterolü düşürür.
 • Yüksek kolesterole bağlı gelişen kalp hastalıklarına karşı iyi gelir.

Zencefil çayı içeriğinde yer alan bileşenler sayesinde bakteriyel enfeksiyonların vücuda yayılımını engelleyen bir bitki çayıdır. Beslenme yolu ile vücuda alınan ve yüksek ateş, kusma, mide bulantısı, ishal gibi şikayetlere yol açan bakterilerden korunmak için gün içinde 2-3 fincan zencefil çayı içilebilir.

Yaygın bir şekilde grip belirtilerini azaltmak için kullanılan zencefil çayına bir dilim limon eklenerek etkisi arttırılabilir. Tıkalı sinüs, boğaz ağrısı ve öksürük için limonlu zencefil çayı kullanılabilir.

Zencefil çayı Çin başta olmak üzere birçok ülkede dikkati arttırmak ve ruh halini yüksek tutmak için tüketilmektedir. Zencefil çayı serotonin ve dopamin seviyesini olumlu şekilde arttırarak depresyon, kaygı, stres gibi rahatsızlıklarda olumlu sonuç veren bir bitkisel çaydır.

Zencefil çayı içeriğinde yer alan gingerol adlı madde sayesinde kabızlık tedavisinde alternatif olarak kullanılabilir. Düzenli olarak zencefil çayını içmek bağırsakların daha aktif ve rahat çalışmasını sağlar.

Zencefil Çayının Yan Etkileri

Zencefil çok nadir şekilde bazı yan etkilere yol açabilir. Bu yan etkiler bilinçsiz ve aşırı tüketim nedeniyle ortaya çıkabilir. Göğüste yanma hissi, ağız tahrişi, aşırı kullanım nedeniyle mide bulantısı ve kusma görülebilecek yan etkiler arasındadır. Safra taşı sor]]> Toz Zencefil https://www.zencefil.gen.tr/toz-zencefil.html Fri, 23 Nov 2018 05:15:24 +0000 Toz zencefil, kök halindeki zencefil kurutularak toz haline getirilir. Toz zencefil tazesinden daha yoğun aromalı olur. Taze zencefilin tüm yararlı etkilerinden, kurutularak toz haline getirilmiş zencefilden yararlanabilirs Toz zencefil, kök halindeki zencefil kurutularak toz haline getirilir. Toz zencefil tazesinden daha yoğun aromalı olur. Taze zencefilin tüm yararlı etkilerinden, kurutularak toz haline getirilmiş zencefilden yararlanabilirsiniz. Kökleri toprak içinde gelişen bitkinin bu nedenle bünyesindeki uçucu maddeler kaybolmaz ve sağlık açısından oldukça yararlı olur. Toz zencefil aynı tazesi gibi insan sağlığına çok faydalıdır. Bu yüzden uzmanlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Toz zencefilin yararları

İltihap önleyici etkisi: İçeriğinde bulunan gingerol maddesi iltihapları önleyen bir etki yapar. Özellikle kemiklerde, eklemlerde etkili olan rahatsızlıklar nedeniyle oluşan iltihaplarda, ağrılarda toz zencefille hazırlanan çayın düzenli şekilde içilmesi halinde bu yararlı etkiden faydalanılabilir. İlerleyen yaşın getirdiği eklem ağrılarında da, ağrıları hafifletici etkisi vardır.

Mide bulantısını önleme etkisi: Operasyonlardaki anesteziden kaynaklanan, gebelikte hormonların etkisiyle oluşan mide bulantılarını önleyici etkisiyle de, toz zencefil yaşamımızda önemli bir yere sahiptir. Doktora danışarak, bu doğal yöntemi mide bulantılarına karşı kullanabilirsiniz.

Kanseri önleme ve tedavi etme etkisi: Özellikle yumurtalık kanseri ve kolon kanserinde tümörleri küçültmesi konusunda toz zencefilin yararlı etkileri olduğu belirtilmektedir. Bu konuda bilimsel çalışmalar halen devam etmektedir.

Taşıt tutmasını önleme etkisi: Uzun seyahatlerde taşıt tutması sorunu olan kişilere zencefil tavsiye edilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi: Grip hastalarında vücut ısısının yükselmesini sağlayarak, vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayan zencefil, kişilerin bağışıklık sistemini de güçlendirerek bu şekildeki bulaşıcı rahatsızlıklardan korunmaya yardımcı olur.

Astım tedavisindeki etkisi: Bu konuda yapılan araştırmalarda astım hastalarının ilaçlarıyla birlikte toz zencefil kullanmasının yararlı konusunda oldukça önemli sonuçlara ulaşılmıştır. Astım belirtilerin azalmasını sağlayan etkileri açısından zencefilin kullanımı hakkında mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Toz Zencefil

Şeker hastalığındaki etkisi: Zencefil kan şekerini düşürerek, şeker hastalarının tedavisine katkı yapmakta, şeker hastalığının oluşmasını da önlemektedir.

Ağrılı adet dönemi üzerindeki etkisi: Toz zencefille hazırlana çayın ağrılı geçen adet döneminde içilmesi halinde, etkilerin hafiflemesi sağlanabilir. Bunun için adetten 3 gün önce zencefil kullanımına başlanmalı, adet süresince devam edilmelidir. Bunun için hazırlanmış özel zencefil tabletleri de bulunmaktadır.

Öksürük ve boğaz ağrısının önlenmesinde: Toz zencefille hazırlanan çayın tüketilmesi, balla toz zencefilin karıştırılarak tüketilmesi öksürüğün kesilmesinde, boğaz ağrısında yararlı olur. Özellikle geceleri yatmadan bal ve toz zencefil karışımı içilirse geceleri tutan öksürük nöbetlerine doğal yollardan son verebilirsiniz.

Kas ağrılarının giderilmesinde: Kas zorlanması karşısında hazırlayacağınız zencefil çayı sayesinde kendinizi rahatlatabilirsiniz. Ayrıca toz zencefille suyu karıştırarak hazırlayacağınız zencefil merhemini ağrı yapan kasın üzerine sürerek, 10-15 dakika bekletin. Bunu kas ağrısı hafifleyinceye kadar her gün 2 defa uygulayabilirsiniz. Baş ağrısı içinde aynı yöntemi uygulayabilirsiniz.

Vücuda enerji verme etkisi: Gün içinde 2 çay kaşığı toz zencefil tüketerek, vücudunuzda enerji sağlayabilirsiniz. Enerjiye ihtiyacınız olduğunda, kimyasal karışımları değil, toz zencefil gibi doğal maddeleri tercih etmelisiniz.

Kan dolaşımı üzerindeki etkisi: İçeriğindeki çinko, magnezyum, krom gibi mineraller sayesinde kan dolaşımını düzenleyici etki yaratan zencefil, kendinizi zinde hisset]]> Zencefil Zerdeçal Faydaları https://www.zencefil.gen.tr/zencefil-zerdecal-faydalari.html Fri, 23 Nov 2018 11:57:39 +0000 Zencefil Zerdeçal Faydaları, zencefil ve zerdeçal, havlıcan ve kakule ile aynı familyadandır. Birçok ülkede yemeklere tat vermek amacı ile kullanılan bu bitkiler en fazla, Asya, Arap ve Hint ülkelerinde tüketilmektedir. Zence Zencefil Zerdeçal Faydaları, zencefil ve zerdeçal, havlıcan ve kakule ile aynı familyadandır. Birçok ülkede yemeklere tat vermek amacı ile kullanılan bu bitkiler en fazla, Asya, Arap ve Hint ülkelerinde tüketilmektedir. Zencefil, Çin ülkesinde tıbbi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Sağlık açısından oldukça zengin faydaları olan bu bitkiler özellikle mide bulantısı problemlerinde kullanılmaktadır ve çok olumlu sonuçlar vermektedir. Bunun yanı sıra mide ağrısına, hazımsızlığına, artrit, kolik, ishal, kalp hastalıkları, tedavisinde de kullanılmaktadır. Yağ, çay, baharat olarak tüketilebilen bu bitki kozmetik kremlerde, sabun ve diğer kozmetik ürünlerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Besin değeri çok yüksek olan zencefil ve zerdeçalın diğer faydalarını da sizlerle paylaşalım. 

Zencefil zerdeçal faydaları:

Mide bulantısına iyi gelirler, Özellikle gebelik dönemlerinde çoğu kadınlarda görülen sabahları uyanır uyanmaz karşılaşılan aşırı mide bulantısı ve kusmalara çok iyi gelmektedir.

İltihap önleyici özelliği vardır, İçerisinde bulundurdukları gingerol ile iyi bir iltihap önleyicisi olan zencefil ve zerdeçal, romatoid artrit gibi şiddetli ağrılar oluşturan hastalıklara iyi gelmektedir. Aynı zamanda eklem ağrılarına iyi gelmektedir.

Kolon kanserine iyi gelirler, Zencefil ve zerdeçal, yapılan araştırmalara göre düzenli olarak tüketildiği zaman kanser oluşumuna neden olan hücrelere engel olduğu ve tümörlerin büyümesini engeller.

Zencefil Zerdeçal Faydaları

Yumurtalık kanserinin önlenmesinde etkililer, Kanserli yumurtalık hücrelerinin sayısını azaltarak vücut tümörlerinin küçülmesini sağlamaktadır. 

Hareket hastalığına kullanılır, Araç veya uçak, tekne tutulması sonucu oluşan mide bulantısına iyi gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre zencefil ve zerdeçalın bu gibi problemlere iyi geldiği gözlemlenmiştir. 

Bağışıklık sistemini güçlendirirler, Zencefil ve zerdeçal, vücut ısısını yükselterek grip gibi hastalıklarda vücudun terlemesini sağlayarak hastalığın vücuttan biran önce atılmasına yardımcı olur. Özellikle kış aylarında düzenli olarak kullanıldığı zaman, kış hastalıklardan koruyucu özelliği bulunmaktadır.

Astım hastalığında çok önemli rol oynarlar, Nefes darlığı bağlı rahatsızlığın oluşmasına neden olan astım hastalığında sağlıklı nefes alımına yardımcı olur ve astımın neden olduğu olumsuz etkileri ortadan kaldırır. 

Diyabet hastalığına iyi gelir, Şeker hastalığının önlenmesinde ve tedavisinde kullanılan zencefil, insülin üretiminde de kullanılmaktadır. Günde üç gram kadar otuz gün boyunca sürekli olarak tüketildiği zaman şeker ve kolesterol seviyesinde ciddi düşüşler olduğu görülmektedir.

Ağrılı adet dönemlerinde iyi gelir, Adet ağrılarına gidermede önemli rol oynayan zencefil, adetten üç gün önce kullanıldığı zaman adet döneminde ağrıların ciddi oranda azaldığı görülmüştür. 

Faydaları bitmekle bitmeyen zencefil ve zerdeçal aynı zamanda, boğaz ağrılarına, kas zorlanmasında ağrıların hafiflemesine ve iyileşmesine, inatçı ve aşırı öksürükte, kan dolaşımın rahat sağlanmasında, kilo dengelemede, karaciğer hastalıklarında, ağız sağlığında kullanılır. Sindirime iyi gelir. Cildi güzelleştirir ve bunun yanı sıra enerji veren bitkilerdir. Doğru yerde, doğru şekilde ve aşırıya kaçmayacak şekilde kullanıldığı zaman zencefil ve zerdeçalın hiçbir yan etkisinin olmadığı belirlenmiştir.

]]>
Zencefil Bal Limon https://www.zencefil.gen.tr/zencefil-bal-limon.html Fri, 23 Nov 2018 18:17:31 +0000 Zencefil bal limon, zencefil bal ve limon üçü de birbirinden faydalı bir çok sağlık sorunlarında başvurduğumuz ayrıca çok da lezzetli yiyeceklerdir. Yemeklere lezzet katmak amacıyla vazgeçilmez olarak kullandığımız ürünlerd Zencefil bal limon, zencefil bal ve limon üçü de birbirinden faydalı bir çok sağlık sorunlarında başvurduğumuz ayrıca çok da lezzetli yiyeceklerdir. Yemeklere lezzet katmak amacıyla vazgeçilmez olarak kullandığımız ürünlerdir. Tabi bunun yanı sıra üçünün karışımı bambaşka bir vitamin mineral kaynağıdır. Özellikle kış aylarının vazgeçilmez karışımıdır. Her derde deva süper bir karışımdır. Tadı kokusu da oldukça güzeldir. Diğer tedavi amaçlı kullanılan karışımlar içerisinde en lezzetli olanıdır. Çünkü içerisinde bir lezzet deposu olan bal yoğun miktarda bulunur. Kış aylarının yaklaşması ile soğuk algınlığı öksürük gribal enfeksiyon ateş gittikçe artan ve sık sık yakalandığımız hastalıklar haline gelir ve bünyemizin zayıf düşmesine sebep olur. Tüm bu hastalıklardan korunmanın ya da hasta olduysak bu hastalıklardan kurtulmanın yolu zencefil bal ve limon üçlüsünden oluşan karışımdır. Bu karışımı hasta olmadan içmek çok daha faydalı olacaktır çünkü hastalığın vücuda girmeden önlenmesini sağlar.

Zencefil bal limon karışımı tarifi için gerekli malzemeler 
 • İki yüz elli gram taze zencefil
 • Dört yüz gram süzme bal
 • İki adet limon
Zencefil bal limon karışımı yapılışı, yapmaya başlarken öncelikle zencefiller yıkanır ve kurulanır. İsteğe bağlı olarak kabukları ince bir şekilde soyulur ve çok küçük olmayacak küpler şeklinde doğranarak bir cam kavanoza alın. Üzerine süzme balı ilave edin ve kapağını sıkıca kapatın. Buzdolabında iki üç ay kadar muhafaza edilebilir. Tarifte yazan limon kullanırken içerisine ilave edilir. İstenildiği zaman bir yemek kaşığı dolusu bir su bardağına konur üzerine bir dilim limon sıkılır ve sıcak su ilave edilip iyice karıştırılır. Bu karışımdan günde iki bardak içildiği takdirde kışın tüm enfeksiyon hastalıklarına karşı ve öksürüğe karşı korunursunuz. Eğer öksürüyorsanız tükettiğimiz taktirde kısa sürede boğazınızı yumuşatacak ve öksürüğünüzü geçirecektir. Ayrıca araç tutması sıkıntısı yaşayanlar, mide üşütmelerinde kaynaklı bulantılarda çok etkilidir.
]]>
Zencefil Zayıflatırmı https://www.zencefil.gen.tr/zencefil-zayiflatirmi.html Sat, 24 Nov 2018 09:50:23 +0000 Zencefil zayıflatır mı, zencefil eski yıllardan günümüze kadar bitkisel bir reçete olarak yaygın bir şekilde kullanılmış ve kullanılmaya devam edilmektedir. Güneydoğu Asya kökenli olan bir bitki türü olan zencef Zencefil zayıflatır mı, zencefil eski yıllardan günümüze kadar bitkisel bir reçete olarak yaygın bir şekilde kullanılmış ve kullanılmaya devam edilmektedir. Güneydoğu Asya kökenli olan bir bitki türü olan zencefil, 1 metre kadar boylanabilmektedir. Kurutulmuş, toz, taze, yağ ya da sıvı şeklinde kullanım alanları vardır. Sağlık için adeta şifa kaynağı olan zencefil mutfaklarda baharat olarak ve Asya Bölgesinde turşu olarak kullanılmaktadır. İçeriğinde yüksek oranda uçucu yaş ve yüksek oranda vitamin barındırmaktadır. İlaç sektöründe kullanıldığı gibi pek çok hastalığın kısa zamanda iyileşmesi ve hastalıkları önlemek amacı ile de kullanılmaktadır. İçeriğinde yer alan vitamin ve mineraller vücudu hastalıklara karşı korur. Zencefil mide bulantısı başta olmak üzere, soğuk algınlığı, zayıflama, hazımsızlık, kolon kanseri, yumurtalık kanseri, ağrılar, solunum yolu hastalıkları,  kusma, kalp hastalıkları gibi pek çok alanda faydalı bir bitkidir. Tüm bunların yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği de vardır.

Zencefil Zayıflatır mı

Zencefilin yağ yakımını hızlandırdığı ve bu sayede kilo vermeyi kolaylaştırdığı düşünülmektedir. Ancak bu konu üzerine yapılmış bir araştırma bulunmamaktadır. Zencefil kan şekerini düşürerek iştahı azaltmaktadır. Bu özelliği ile yemeklerden sonra tokluk süresini uzatmakta ve dolayısı ile kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Zencefil diyet listesine eklenerek kilo verme sürecine destek olması sağlanabilir. Ancak zencefil zayıflamak için tek başına yeterli bir bitki değildir. Zayıflamak için alınan kaloriden fazlası yakılmalı ve beraberinde hareketli bir yaşam tarzı tercih edilmelidir.

Zencefilin zayıflatıcı özelliğinden yararlanmak için sabahları aç karnına içilmelidir. Yine aç karnına olmak kaydı ile günde 3 fincana kadar tüketilebilir. Zencefil çayı içildikten sonra demleme için kullanılan zencefiller ayrıca tüketilebilir. Zencefilin zayıflatıcı etkisinden yararlanmak için zencefil kapsül şeklinde de alınabilir. Günde iki bin miligramı geçmeyecek şekilde alınmalıdır.

Zencefil Zayıflatırmı

Zayıflamak İçin Zencefil Nasıl Kullanılır

Zencefil zayıflamak amacı ile daha çok çay şeklinde hazırlanarak tüketilmektedir. Zencefil çayı toz ya da taze zencefilden demlenebilir. Toz zencefilden hazırlanacak zencefil çayı için 1 su bardağı suyun içine 1 çay kaşığı toz zencefil eklenir. 5 dakika kadar demlenerek çay bal ve limon ile tatlandırılıp içilmeye başlanabilir.

Zencefil çayı taze zencefilden hazırlanacaksa 1 su bardağı kaynar suyun içine 2 dilim kabuğu soyulmuş ya da rendelenmiş zencefil eklenir. 10 dakika kadar demlendikten sonra yine bal ve limon ile tatlandırılarak içilir.

Zencefil kuruma özelliği olan bir bitki olduğu için uzun süre rahatlıkla saklanabilir. Dolayısı ile zencefilin yıl boyunca tüketilebilme özelliği vardır. Ancak önemli olan nokta zencefilin saklama koşuludur. Faydalarından yararlanmak için saklama anında dikkatli olunmalıdır. Zencefil kuru ve güneş görmeyen serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Taze zencefil 1 ay kadar buzdolabında muhafaza edilebilir.

Not: Zencefil aspirin tarzı kan sulandırıcı ilaçlar ile beraber alınacaksa mutlaka kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır. Ayrıca kan basıncı ve düşük kan şekeri problemi yaşayan ve bu problemlerden dolayı devamlı ilaç kullanan kişiler için zararlı bir etki yaratabilir. Bu sorunlar için mutlaka doktora danışılmasında yarar vardır. Gebelik döneminde maruz kalınan sabah bulantıları için yaygın bir şekilde kullanılsa da doktora danışılmadan kullanmamaya özen gösterilmelidir.

]]>
Zencefil https://www.zencefil.gen.tr/zencefil.html Sun, 25 Nov 2018 00:47:04 +0000 Zencefil, dünyanın bir çok ülkesinde yemeklere lezzet katmak için kullanılan bitkilerden biridir. Yemekler haricinde sağlık sorunlarına karşıda yaygın şekilde zencefilden faydalanılır. Kakule, zerdeçal ile aynı familyadan Zencefil, dünyanın bir çok ülkesinde yemeklere lezzet katmak için kullanılan bitkilerden biridir. Yemekler haricinde sağlık sorunlarına karşıda yaygın şekilde zencefilden faydalanılır. Kakule, zerdeçal ile aynı familyadan olan zencefil içerisinde yüksek miktarlarda uçucu yağ barındırır. Vitaminler bakımından da zengin bir kaynaktır. B3, B6, demir, sodyum, bakır, magnezyum ve potasyum açısından zengin içeriğe sahiptir. İlaç sektöründe kullanımı yapılan zencefil birçok hastalıkta anlık sonuçlar almak içinde faydalıdır. Hastalıklarla mücadele etme oranını arttırır ve vücudu çeşitli hastalıklara karşı korur.

Zencefil Faydaları

Mide sorunları: Mide bulantısı başta olmak üzere çeşitli mide problemlerinde zencefilden yararlanılabilir. Kusmaya karşıda etkili bir bitkidir. Pankreas ve mide enzimlerini uyarıcı etkisi bulunmaktadır.

Kana faydaları: İçeriğinde yer alan krom, magnezyum ve çinko sayesinde kan akışının artmasını sağlar. Terleme, titreme ve ateşe karşı faydalıdır. Vücut ısısını dengeler.

Soğuk algınlığı: Çok eski yıllardan beri soğuk algınlığına karşı kullanılan zencefil soğuk algınlığı ve grip tedavisinde alternatif olarak tercih edilebilir. 2 yemek kaşığı kadar doğranmış zencefil günde 3 defa tüketildiğinde bu tür hastalıkların etkilerini kısa sürede atlatmayı sağlar.

Hazma faydaları: Zencefil gıda emiliminin artmasını sağlar. Bu sayede hazmı kolaylaştırır. Mide ağrısına karşı iyi gelir ve inflamasyonu düşürücü etkisi vardır.

Ağrı ve iltihaba faydaları: Güçlü içeriği sayesinde ağrı ve iltihabı azaltan zencefil doğal ağrı kesicilerden biridir.

Kolon kanserine faydaları: Kolon kanseri riskini azaltan zencefil, kanser hücrelerinin büyüyüp yayılmasını engeller. 

Solunum yoluna faydaları: Geçmeyen ya da devamlı tekrarlayan öksürük sorunlarında zencefilden yararlanılabilir. İçeriğinde yer alan bileşenler ciğerleri rahatlatarak mukusu olumlu yönde etkiler. Bu sayede nefes alış verişi daha rahat olur. Balgam söktürücü etkisi de bulunmaktadır.

Yumurtalık kanserine faydaları: Zencefil toz halinde tüketildiğinde yumurtalıkları etkileyen ve hücre ölümüne sebep olan kanser hücrelerini etkisiz hale getirebilir.

Bağışıklık sistemini korur: Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi olan zencefil bu sayede vücudu birçok hastalığa karşı korur. 

Şeker hastalığına faydaları: Şeker hastalarının faydalarından yararlanabileceği bir bitkidir. Kanda yağ seviyesini düşürerek damarların korunmasını sağlar.

Mide bulantısına faydaları: Özellikle sabahları oluşan ve sürekli devam eden kronik mide bulantıları için zencefil kullanılabilir. Gebelik döneminde yaşanan mide bulantıları içinde zencefilden yararlanılabilir.

Zencefil Nasıl Kullanılır

Zencefili kullanmanın birçok yolu vardır. Sıcak zencefil çayı, sütlü zencefil çayı, soğuk zencefil çayı hazırlayarak değişik şekillerde tüketimi yapılabilir. Ayrıca çorbalara, balık yemeklerine, et yemekelrine eklenebilir. Kurabiyelerde kullanılabilir.

Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır

Zencefil çayı için kök zencefil ya da toz zencefil kullanılabilir. Eğer taze kök zencefil kullanılacaksa büyük bir fincan için 15 gram kullanmak yeterli olur. Zencefil güzelce yıkandıktan sonra kabukları ayıklanıp ince dilimlere ayrılır. Tercihe göre rendeden geçirilebilir. Zencefil fincana alınıp üzerine kaynatılmış su eklenir. 10 dakika demlendikten sonra içilebilir. Zencefil çayının demlenme süresi uzun tutulursa çay oldukça acı olur. Tatlandırmak amacıyla limon ve çok az bal eklenip içilebilir.

Zencefil çayı toz zencefilden yapılacaksa kullanılan zencefi]]> Zencefil Bal Karışımı Nasıl Yapılır https://www.zencefil.gen.tr/zencefil-bal-karisimi-nasil-yapilir.html Sun, 25 Nov 2018 07:56:25 +0000 Zencefil bal karışımı nasıl yapılır, zencefil bal karışımı çoğu evde özellikle çocuklar için kullandığımız doğal bir ilaç gibidir. Kış geldiğinde soğuklar bastırdığı zaman sıkça soğuk algınlığı Zencefil bal karışımı nasıl yapılır, zencefil bal karışımı çoğu evde özellikle çocuklar için kullandığımız doğal bir ilaç gibidir. Kış geldiğinde soğuklar bastırdığı zaman sıkça soğuk algınlığı, grip, nezle gibi rahatsızlıklar insanları etkiler. Boğaz ağrısı, öksürük gibi belirtilerin doğal olarak ortadan kaldırıldığı zencefil bal karışımıyla hem çocuklarınızı, hem de kendinizi kış hastalıklarından koruyabilirsiniz. Bu konuda zencefil uzmanların önerdiği bir bitkidir. Bal ise herkesin bildiği şifalı etkisiyle, zencefili destekleyen bir üründür. Zencefil bal karışımını evinizde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Özellikle kronik faranjiti olanlara bunu tavsiye ediyoruz. İster toz zencefille balı karıştırarak, macun kıvamına getirebilirsiniz. İsterseniz vereceğimiz tarifte olduğu gibi zencefil bal karışımıyla hazırlanan şurubu yaparak, kış boyunca 2-3 ay süreyle buzdolabında hazırda bekletebilirsiniz. Çocuklarınız öksürdüğünde, boğazda yanma yakınması olduğunda, kendiniz için kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bunu hazırlamadıysanız, üzülmenize gerek yok. Zencefil ve balı karıştırarak yakınmalarınız olduğunda 1 tatlı kaşığı yiyebilirsiniz. Sadece soğuk algınlığındaki öksürük ve boğaz yanması için değil, sindirim sisteminden, kan dolaşımına kadar sayısız yararları olan karışımı evinizden eksik etmeyin. Şifayı doğada aramak en doğrusudur. Sağlığınızı kaybetmeden, sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Zencefilli bal karışımı nasıl hazırlanır

Bunu hazırlamak için ihtiyacınız olacak malzemeler;

 • Orta boyda bir kavanoz
 • Kavanozun yarısını dolduracak miktarda taze zencefil
 • 1 adet limon
 • Kavanozun ölçüsüne uygun miktarda bal

Zencefilli bal karışımını hazırlamak için, önce taze zencefili yıkayın ve kurulayın. Daha sonra bunları dilimleyerek, kavanozun içine koyun. Dilimli zencefiller kavanozun yarısını doldursun. Daha sonra yıkadığınız limonu kabuklarıyla birlikte dilimleyin ve zencefillerin üzerine yerleştirin. En son olarak balı kavanoza koyun. Kavanozun üzerinde 1 parmak kadar boşluk bırakmalısınız. Çünkü zencefilli bal karışımı beklediğinde biraz sulanacaktır. Şimdi kavanozun ağzını sıkıca kapatarak, buzdolabına kaldırın.

Zencefil Bal Karışımı Nasıl Yapılır

Zencefilli bal karışımı nasıl kullanılır

Boğaz ağrısında, inatçı öksürükte kış aylarında en büyük yardımcınız olarak karışımdan bir su bardağına 2 yemek kaşığı koyun. Üzerine yine 1 dilim limon ilave edin. Biraz da sıcak su koyarak hepsini karıştırın. Daha sonra zencefilli bal karışımını afiyetle içebilirsiniz. Şikayetleriniz kısa sürede geçecektir. Hazırlamış olduğunuz karışımı bu şekilde buzdolabında 2-3 ay süreyle saklayabilirsiniz.

]]>
Tarçın Zencefil Çayı https://www.zencefil.gen.tr/tarcin-zencefil-cayi.html Sun, 25 Nov 2018 19:11:21 +0000 Tarçın zencefil çayı, genellikle kadınlar tarafından kullanılan bir bitkisel üründür. Tarçın ilave edilmiş zencefil suyunun kadınlar tarafından kullanılmasındaki en büyük neden tabi ki bu doğal ilacın zayıflatıcı e Tarçın zencefil çayı, genellikle kadınlar tarafından kullanılan bir bitkisel üründür. Tarçın ilave edilmiş zencefil suyunun kadınlar tarafından kullanılmasındaki en büyük neden tabi ki bu doğal ilacın zayıflatıcı etkisidir. Elbette ki bu ürün erkekler tarafından da kullanılır. Fakat kadınlar tarafından kullanım alanı erkeklere göre çok daha fazladır. Aynen zencefilin faydaları gibi bu çayında birçok faydasın bulunmaktadır. Özellikle tarçın ilave edilince zencefil çayı fayda ve etki olarak oldukça önemli bir yer taşımaktadır. Tabi ki bu ürünü düzenli bir şekilde kullanmadığınız sürece faydasından yararlanamazsınız. Faydalarından yararlanmak isteyen kişiler bu ürünü düzenli ve doğru bir şekilde kullanmaları gerekmektedir. En çok kullanılma nedeni olan zayıflatıcı etkisinin yanı sıra bu ürünün birçok faydası bulunmaktadır.  Zencefilin az bulunmasından dolayı bu tür ürünler insanlar tarafından ulaşılması zor bir yer taşımaktadır. Fakat bu ürünün faydalarını bilen insanlar bir şekilde bu ürünü arayıp bulmaktadırlar. Aslında zencefilin bulunması kolaydır. fakat bu zencefilin  taze olup olmadığı tartışma konusudur. Bu nedenle kişiler zencefil bulmakta zorluklar yaşamaktadır. Zencefil taze olmadığı zaman her ne şekilde tüketilirse tüketilsin bu bitkinin faydalarından yararlanamazsınız.

Zencefilleri sürekli taze olarak bulamadığımızdan dolayı bizler taze zencefil bulduğumuzda biraz fazla alarak dondurucumuzda uygun şekillerde hazırlayarak daha sonra kullanabiliriz. Şimdi tarçın ve zencefil ile nasıl tarçın zencefil çayı yapıldığına kısaca bir değinelim. Öncelikle gerekli bazı malzemeler vardır. ama bu malzemeler zaten her evde bulunan malzemelerdir. Bu nedenle  direk olarak yapılışına geçelim. Tarçın zencefil çayı, yapılış olarak aynen diğer çaylar gibidir. Yani öncelikle suyunuzu kaynatın. Kaynattığınız su içerisine Bir miktar ince ince kürdan gibi doğranmış zencefilleri ilave edin.  Daha sonra bu çayın demlenmesini bekleyin. Bu işlem yaklaşık 15 20 dk sürede gerçekleşmektedir. Bu sırada çayınızın etrafını sıcak kalması açısında bir bez ya da havlu ile kaplarsanız çayınızın hızlı soğumasını önleyebilirsiniz. Bu çay içerisine istenirse limon ilave edilerek tüketilebilmektedir. Zayıflamak isteyen kişiler bu çayı bol limonlu içerse çok daha fazla etkisini görecektir.  Bu çayın vücuda olan faydaları ile her insanın kesinlikle düzenli bir şekilde tüketmesi sağlık açısından oldukça önemlidir. 

Tarçın Zencefil Çayı
Tarçın zencefil çayı, birçok faydası ile insanların ilgi odağı olmaya devam etmektedir.  Özellikle bağışıklık sistemini arttırıcı özelliği ile vücut direncinizi arttırarak sizlere güçlü bir vücut yanı hastalıklardan çok daha rahat korunabileceğiniz bir vücut sunmaktadır. Bu nedenle özellikle mevsim değişim zamanlarında bu çaydan bolca tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Tükettiğiniz bu çaydan istediğiniz sonucu alacağınızdan emin olun. Fakat bu durumdan faydalanmak için kesinlikle düzenli olarak tüketmelisiniz. Bunun yanında soğuk algınlığında oldukça etkili olan bu çay boğazınızı yumuşatarak şişlikleri ve boğaz ağrılarını oldukça düşürür. Bunun yanında İdrar yolu enfeksiyonlarında bire bir etkili olan bu çay ile bu tür sorunlarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz. Daha birçok faydası bulunana ve saymakla bitmeyen faydaları ile tarçın zencefil çayı, şifa kaynağı olmaya devam etmektedir. 
]]>
Zencefil Kürü https://www.zencefil.gen.tr/zencefil-kuru.html Mon, 26 Nov 2018 09:24:29 +0000 Zencefil Kürü, Birçok kadının şikayet ettiği ortak konu cildin aşırı derecede yağlı olmasıdır. Bu durumu gidermek için bir çok para çeşitli kozmetik ürünlerine gitmekte buna rağmen kesin bir sonuç alınamamaktadır. Ayr Zencefil Kürü, Birçok kadının şikayet ettiği ortak konu cildin aşırı derecede yağlı olmasıdır. Bu durumu gidermek için bir çok para çeşitli kozmetik ürünlerine gitmekte buna rağmen kesin bir sonuç alınamamaktadır. Ayrıca bu tür kozmetik maddelerin çeşitli yan etkileri de bulunmaktadır. Zencefil kürü çok eski zamanlardan beri bilinen ciltteki fazla yağlanmayı önleyen mucizevi bir ilaçtır. 

Zencefil kürünün hazırlanışı;

Bir bardak zeytinyağı alınır ve hafifçe ısıtılır. Bir yemek kaşığı dolusu toz zencefil ısıtılmış zeytinyağının içerine ilave edilir ve iyice karıştırılır. Elde edilen yağlı zencefilli karışım yaklaşık bir iki saat civarında bekletilir. Sonrasında bir beze emdirilen karışım cilde uygulanır ve uygulandığı bölgede yirmi dakika kadar bekletilir. 

Zencefil Kürü
Zencefil kürünün faydaları;

Zencefil kürü başta yağlı ciltlere çok iyi gelmektedir. Zencefil kürü ciltteki yağ üretimini dengeleyerek ne çok kuru nede çok yağlı bir cilt oluşumunu sağlar. Bilindiği gibi yağlı ciltler sivilce oluşumu için ideal ortam hazırlamaktadırlar. Böylece cilt aşırı sivilceli bir hal alarak istenmeyen görüntülerin ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca yağlı ciltler cilt bakımını zorlaştırarak akne, komedon ve kist oluşumuna da neden olabilir. Zencefil kürü ayrıca cildin gençleşmesi için etkili bir kürdür. Zencefil kürü deri altı damarların sağlıklı çalışmasına ve deride biriken toksik maddelerin atımını sağlama konusunda da etkilidir. 
]]>
Kök Zencefil https://www.zencefil.gen.tr/kok-zencefil.html Mon, 26 Nov 2018 10:41:32 +0000 Kök zencefil, zencefil sulak ve nemli bölgelerde yetişen sarı çiçekleri olan, yassı kökleri kullanılan bir bitkidir. Zencefil kökü mutfaklarımızda baharat olarak şeklinde ya da sağlık amaçlı kullanılır. Kuranda Kök zencefil, zencefil sulak ve nemli bölgelerde yetişen sarı çiçekleri olan, yassı kökleri kullanılan bir bitkidir. Zencefil kökü mutfaklarımızda baharat olarak şeklinde ya da sağlık amaçlı kullanılır. Kuranda (İnsan suresi 17.ayet) geçen tek baharat olan zencefil kökünün iştah açıcı özelliği, yatıştırıcı, gaz söktürücü etkisini, iltihap önleyici, balgam söktürücü, mide bulantılarını önleyici etkilerini bilmeyen yoktur. Ülkemizde iklim koşulları nedeniyle yetiştirilemese de, başka ülkelerden bol miktarda getirilmektedir. Hatta son yıllarda uygun koşullara yaratılarak sera ortamında zencefil ekimi yapılmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren, kansere karşı koruyan, kan şekerini, kan yağlarını dengeleyen, damar tıkanıklıklarını önleyen böylesine yararlı bir bitkinin üretiminin desteklenmesi gerekir. Kök zencefil aroması oldukça güçlü, şifalı bir üründür. Toplumda kullanımı çeşitli amaçlar için, çeşitli şekillerde hazırlanarak olur. Kök zencefilde önemli etken maddeler bulunmaktadır. Özellikle tazesinde % 80 su, % 2 protein, % 12 nişasta, % 1 yağ, fosfor, kalsiyum, demir mineralleri ile B ve C vitaminleri bulunmaktadır. Kuru kök zencefildeki su oranı  ise, % 10 kadardır. Kök zencefil alırken bunun taze kurutulmuş olmasına dikkat edin. Taze olarak ta kullanabilirsiniz. Fakat kuru kök zencefil daha yoğun aromalı olur. Bunu evde kendiniz bile toz haline getirerek, kullanabilirsiniz.

Kök zencefil nasıl kullanılır

Kök zencefil kullanımı genellikle kurutularak, mutfakta baharat olarak kullanılır. Eğer tazesini bulursanız bu şekilde de kullanabilirsiniz. Kök zencefilden elde edilecek yağ, hazmı kolaylaştırıcı etkisi nedeniyle kullanılmaktadır. Bunun yanında çayı hazırlanabilir, balla karıştırılarak tüketilebilir, baharat olarak kullanılabilir.

Zencefil çayı olarak kullanımı: Hazmı kolaylaştıran, hafızayı güçlendiren zencefil çayı, gripten, öksürüğe kadar pek çok soruna iyi gelmektedir. Çayın hazırlanması için, kök zencefilden 1 su bardağı sıcak suyun içine nohut büyüklüğünde dilimleyerek atılır. Bu 10 dakika demlendirilir, arzu edilirse balla tatlandırılarak içilir. Bu çay ayrıca baş ağrısı ideal bir içecektir. Vücuttan ödemin atılmasını sağlar, kanserli hücrelerin beslenmesine engel olur.

Kök Zencefil

Mide bulantıları için kullanımı: Kök zencefil bulantı ve kusma için doğal bir ilaçtır. Taşıt tutması sorununda seyahat öncesinde 1 gr kök zencefilin ağızda tutulması etkisini gösteriyor. Ayrıca 2 grama yakın zencefil ve 100 ml sıcak suyla hazırlanacak karışımda bulantılar için kullanılabilir. Gebe kadınların yakındığı sabah bulantılarının kesilmesi için, her gün doktora danışılarak 1 gram zencefil tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Mutfakta kullanımı: Kök zencefili toz haline getirerek kurabiyelerde, pasta ve keklerde, çorbalarda, sütlü tatlılarda, pilavda, beyaz peynirin içinde ve damak zevkinize göre başka yemek çeşitlerinde kullanabilirsiniz. Zencefilin iştah açıcı etkisi de bulunmaktadır. Ayrıca yemeklerde kullanıldığında kök zencefilin afrodizyak etkisinden de yararlanılır.

]]>
Zencefil Macunu https://www.zencefil.gen.tr/zencefil-macunu.html Tue, 27 Nov 2018 05:06:11 +0000 Zencefil Macunu, Zencefilin mucizevi etkileri ile insan vücuduna sağladığı faydalar, bu bitkinin kullanımına göre değişiklikler gösterebilmektedir. Bu nedenle insanlar bu bitkiyi farklı türlerde işleyerek tüketmektedir. Bu Zencefil Macunu, Zencefilin mucizevi etkileri ile insan vücuduna sağladığı faydalar, bu bitkinin kullanımına göre değişiklikler gösterebilmektedir. Bu nedenle insanlar bu bitkiyi farklı türlerde işleyerek tüketmektedir. Bu işlemlerden biride zencefili farklı maddeler ve bitkilerle karıştırarak işlemler uygulayıp macun haline getirmektir. İşte hazırlanan bu macuna da zencefil macunu denmektedir. Zencefil macunu içeriğindeki farklı bitki ve maddeler sayesinde insan vücuduna oldukça büyük faydalara sağlamaktadır. Hazırlanışının zorluğu ve içeriğinin zengin oluşu bu macunun fiyatında etkili olarak kişilere maddi olarak biraz ağır gelebilir. Fakat bu macunun her derde deva olması bu fiyatları çoğu kişinin önemsemesine neden olmaktadır. Ülkemizde hava koşullarının uygun olmamasından kaynaklanan nedenlerden dolayı zencefilin yetiştirilememesi oldukça üzücü bir durumdur. Fakat oldukça fazla faydası olan bu bitki ülkemize ithal olarak dışarıdan getirilmektedir. Kullanımı oldukça kolay olan zencefil macunu  müthiş ve zararsız bir antibiyotik etkisi göstererek tıbbi bir ilaç kadar fayda sağlamaktadır. Geçmişi ve kullanımı oldukça eski zamanlara dayanan bir bitkisel üründür. Bu ürün eskilerde en gelişmiş tıp ülkesi olarak kabul edilen hindistanda bolca kullanılan bir ilaçtır.

Zencefil macununu sadece şifa olarak ya da bir ilaç olarak değil aynı zamanda kahvaltıda bir çeşit olarak kullanabilirsiniz. Özellikle bu macunu aç karınla sabahları tüketirseniz sizlerin günlük ihtiyacını rahatlıkla karşılayacaktır. Kokusu son derece güzel olan bu macun yenildiğinde kişinin ağzında yanma hissi oluşturacaktır. Bu ürünleri dışarıdan alırken orijinal olmasına son derece dikkat etmeniz gerekmektedir. Ülkemizde ve dünyada yaygın olarak kullanılan bu macunun faydaları yapılan araştırmalar ile birlikte  kanıtlanmıştır. Grip ve öksürükte mükemmel etkiler gösteren bu macun sayesinde bu tür sorunlarınızdan kısa bir sürede kurtulabilirsiniz. Öyle ki bu macun sayesinde diğer hastalıklardan da kurtulmanız kolaylaşacaktır. Fakat bitkisel alerjileri olan kişiler bu tür bitkisel macunları kullanmadan önce  mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Zencefil macununu günce iki defa 1 çay kaşığı tüketilmelidir. Ürün ambalajı açıldıktan sonra  kısa sürelerde tüketilmesi gerekmektedir. Macunun diğer bir kullanım şekli ise ılık su ile 1 çay kaşığı zencefili karıştırarak tüketmektir. Bu şekilde tüketilen zencefil macunu da diğer türlerdeki macunlar gibi muhteşem etkiler gösterebilmektedir. 

Zencefil Macunu
Prostat iltihabı gibi tedavisi zor olan sorunların çözümünde zencefil macunu tüketilmesi sizlere oldukça fayda sağlayacaktır. Bunun yanında idrar yolu enfeksiyonu gibi sorunları olan insanların bu macundan bol miktarda tüketmeleri gerekmektedir. Hızlı etkisini birkaç gün içinde göstererek sizleri şaşırtacak olan bu ürünü kullanmanız ısrarla tavsiye edilmektedir. Bunun yanında tıbbi olarak tam anlamı ile tedavisi olmayan romatizma ağrılarının ve şişliklerinin dindirilmesinde bu macun oldukça büyük etkiler gösterecektir. Fakat bu durumun etkili olabilmesi için bu ürünün doktu ve düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Mideyi güçlendirici bir etki gösteren macun aynı zamanda kış aylarında vücut ısısının sabit kalmasında etkili olmaktadır. Böylece soğuk yaz aylarında üşümemenizi sağlayacaktır. Bu sayede kış aylarının kötü etkilerinde kolayca korunmuş olacaksınız. 
]]>
Zencefil Kanser https://www.zencefil.gen.tr/zencefil-kanser.html Tue, 27 Nov 2018 17:41:59 +0000 Zencefil kanser, Zencefil birçok hastalığın tedavisinde kullanılan doğanın bizlere sunmuş olduğu mucizevi bir bitkidir. Birçok faydasının yanı sıra son zamanlarda en çok konuşulan faydası zencefilin kanser tedavisi için doğ Zencefil kanser, Zencefil birçok hastalığın tedavisinde kullanılan doğanın bizlere sunmuş olduğu mucizevi bir bitkidir. Birçok faydasının yanı sıra son zamanlarda en çok konuşulan faydası zencefilin kanser tedavisi için doğal bir çözüm sunmasıdır. Son zamanlarda bilimsel kuruluşlar zencefilin kanser tedavisi üzerinde etkileri üzerinde çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Fareler ve insanlar üzerinde yapılan deneyler başta akciğer ve kolon kanseri olmak üzere zencefilin kanserli bölgeleri küçülttüğü ortaya koyulmuştur. Yapılan araştırmalar zencefilin kanserli hücreleri intihar etmeye zorladığı bu şekilde kanserli yapının küçülmeye başladığı tespit edilmiştir. 

Zencefilin kanser üzerinde ki etkileri;

Her gün düzenli olarak zencefil tüketimi önemli ölçüde kansere karşı koruma kalkanı oluşturmaktadır. Hücreler dışarıdan gelen bazı müdahalelerle hasara uğramış, aşırı derecede başkalaşmış ve kanserleşmiş hücreler kendi kendileri büzüşüp küçülürler. Sonrasında bu küçülen ve artık canlı özelliği göstermeyen hücreler apopitotik cisimcikler adı verilen yapılara dönüşürler. Vücut için zararlı olan bu yapıların yok edilmesinden çöpçü hücre adını verilen bir grup başkalaşarak özelleşmiş akyuvar hücresi sorumludur. Bu akyuvarlar yalancı ayaklarını çıkarıp fagositoz adı verilen işlemle bu hasarlı ve kansere uğramış hücreleri ortadan kaldırır. Bu işlem vücudun kansere karşı en önemli savunma silahıdır. Bu işlem vücut tarafından kansere karşı mücadele etmek için planlı bir şekilde hücrelerin yok edilmesi şeklidir. Ancak kanserleşme süreci akyuvar hücrelerinin bu hücreleri yok etme sürecinden hızlı olmaya başlarsa kanser yayılarak büyük kitleler oluşturmakta doku ve organlara zarar vermektedir. Bu süreçte dışarıdan akyuvar hücrelerinin kanserli hücreleri yok etme sürecini hızlandıran her etken kansere karşı önemli bir avantaj elde edilmesini sağlar. İşte zencefil tam bu noktada süreci hızlandırarak beklenen desteği sunmaktadır ve böylece kanserle mücadelede çok önemli bir bitkisel ilaç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Zencefil Kanser
Vücudun kanserle bir diğer mücadele şekli ise hücrenin kendi kendini sindirmesi işlemidir. Hücreler fizyolojik stres altında kaldıklarında içlerinde bulundurdukları enzimlerle kendilerini sindirerek kanserli hücreye dönüşmeden kendilerini yok etmektedirler. Zencefilin içinde ki etken maddeler kanserleşme eğiliminde ki hücrelerde kendi kendilerini yok etme sürecini tetiklemektedir. Böylece kanserli hücrelerin üreme hızı yavaşlamakta ve durabilmektedir. 

Zencefilin kanser oluşumunu önleme etkisi;
 
Kanserle mücadele zencefilin diğer büyük bir etkisi dokularda oluşan kronik yangı ve kronik iltihabı giderici etkisidir. Kronik iltihap ve kronik yangının kansere neden olduğu bilimsel olarak ispatlanmış bir durumdur. Böylece kronik yangı ve kronik iltihaplanma önlendiğinde kanserinde önüne geçilmiş olmaktadır. Bu sebeple her gün bir yemek kaşığı zencefil tüketmek bizleri kanserin olumsuz etkilerine karşı koruyacaktır. Ayrıca zencefil pişirilmiş gıdaların içerisinde de tüketilebilir ve çayı da kullanılabilir. 
]]>
Kuru Zencefil Nasıl Kullanılır https://www.zencefil.gen.tr/kuru-zencefil-nasil-kullanilir.html Wed, 28 Nov 2018 02:26:11 +0000 Kuru zencefil nasıl kullanılır, Zencefil pek çok hastalığa iyi gelmekle beraber hemen hemen tüm baharatçılarda bulabileceğiniz bir üründür.  Zencefil, taze ya da kurutulmuş olarak tüketilebilmektedir. Özellikle k Kuru zencefil nasıl kullanılır, Zencefil pek çok hastalığa iyi gelmekle beraber hemen hemen tüm baharatçılarda bulabileceğiniz bir üründür. 
Zencefil, taze ya da kurutulmuş olarak tüketilebilmektedir. Özellikle kış aylarında yaşanan grip, nezle ve boğaz ağrısı tedavisinde kullanabileceğiniz, sizi ferahlatacak bir üründür. Bunun yanında mide rahatsızlıkları ve bağırsak rahatsızlığına da iyi gelmektedir.

Kuru Zencefil Nasıl Kullanılır 

Kuru Zencefil Nasıl Kullanılır
Kuru zencefili temin ettikten sonra bir kaç parça zencefili bardağınıza alınız. Sonrasında ise daha önceden kaynakmış olduğunuz sıcak suyu bardağınıza boşaltarak, 4-5 dakika demlenmeye bırakınız. Zencefil uzun süre bardakta kalırsa acı bir tat bırakacağından bardağınızdan çıkartarak, zencefili sıcak ya da isteğe göre ılık bir şekilde tüketiniz. Ayrıca isteğe göre limon ve nane de ekleyebilirsiniz. Bunun yanında kuru zencefili yemeklerde baharat olarak kullanabilirsiniz. 
]]>
Bal Zencefil Çörek Otu Karışımı https://www.zencefil.gen.tr/bal-zencefil-corek-otu-karisimi.html Thu, 29 Nov 2018 01:13:32 +0000 Bal Zencefil Çörek Otu Karışımı, Bal zencefil ve çörek otunun vücuda kuvvet verici, iştah açıcı, idrar söktürücü ve süt arttırıcı etkileri olmaktadır. Bal zencefil ve çörek otu mide yanmalarını giderir, alerjik duruml Bal Zencefil Çörek Otu Karışımı, Bal zencefil ve çörek otunun vücuda kuvvet verici, iştah açıcı, idrar söktürücü ve süt arttırıcı etkileri olmaktadır. Bal zencefil ve çörek otu mide yanmalarını giderir, alerjik durumlara oldukça faydalıdır, gözleri güneşe ve güçlü ışınlara karşı koruyarak katarakt oluşumunu engellemeyi sağlar.  Ağrılarda, sancılarda, soğuk algınlıklarda, kronik bronşit ve üst solunum yolları, nefes darlığı, astım ve öksürüğe oldukça faydalıdır. Zeka geriliğinde oldukça faydalı olup kanın temizlenmesinde ve işeme de kolaylık sağlar. Bal zencefil çörek otu karışımı hazırlamak oldukça kolaydır. Fakat bu karışımı yapmaya başlamadan önce bir öğütücüden çörek otunun öğütülmesi gerekmektedir. Bu karışımı yapmak için kesinlikle öğütülmüş çörek otu almayın kendiniz öğütün. Çünkü çörek otunun muhteviyatında bulunan uçucu yağlar ve diğer kıymetli bileşimler eğer öğütme işlemi uzun sürer ve bekleme söz konusu olur ise niteliğini yitirebiliyor. Bunun için öğütme işlemini çok hızlı yapıp öğütülmüş çörek otunu bir an evvel süzme bal ve zencefil ile karıştırmaya özen gösterilmelidir. 1kg bal ile 200gr. Çörek otu öğütülüp karıştırılır. İçerisine zencefil eklenir. Elde edilen bal- çörek otu ve zencefil karışımı bir kaba konulur, üstü tülbentle örtülür. 3 gün bekletilir. Daha sonra bu macundan 1 tatlı kaşığı günde 3 kere aç karnına yenilmelidir.  Bu karşımın faydaları ise saymakla bitmez, bunlardan birkaç tanesi ise şöyledir: 
 • Karaciğeri tahripten korur.
 • Kanseri yenmeyi sağlar ve kanser hastalığından uzak tutar.
 • Şeker hastalığında oldukça etkilidir.
 • Nefes darlığını giderir. 
 • Böbrek hastalıklarına karşı çözümdür.
Mücizevi bu karışım kışın annelerin olmazsa olmaz ilaçlarından biri halindedir. Örneğin kışın soğuk hava şartlarından dolayı kapılan soğuk algınlık, vücutta kırgınlık, öksürük, nezle ve grip gibi rahatsızlıkları en iyi tedavi eden doğal ilaçlardan biridir. Bu karışım ameliyat sonrası bulantı ve kusmalarda oldukça etkilidir. Kanserden korunmak için bu karışımı cam bir kavanozda saklayarak günde sabah akşam 1 tatlı kaşığı tüketilmelidir. Bal Zencefil Çörek Otu KarışımıZencefil şifalı bitkiler için en sık başvurulan ve en çok kullanılan bitkilerdendir bunun yanı sıra  bal ve çörek otu da bir çok şifa içerir. Zencefil, bal veya çörek otu şifalı bitki karışımı çoğunlukla macun kıvamına getiriler tüketilir. Macun kıvamına getirilmiş bu karışımı rahatsızlığın durumuna göre tatlı kaşığıyla alınmak şartı ile günde 3-4 kere yenilebilir. Kas ve adale ağrılarına oldukça etkilidir. Bu karışımı vücut direncinin düştüğü ya da artırılması gereken durumlarda rahatlıkla kullanabilir ve muhakkak faydası görülür. Karın ağrılarında bu karışım kullanıldığı zaman ağrının kesildiği görülmektedir. Birde çocuğunuzun balgamlı öksürüğü mü var mutlaka bu karışımı yaparak günde 1 defa tüketerek bu rahatsızlığı kolaylıkla ilaç almadan atlatabilirsiniz. Bu karışım erkekler içinde oldukça faydalı olup özel hayatlarında istedikleri başarıyı sağlarlar.  Hem kalp ritmini düzenler, kan akışını hızlandırır.
]]>
Yoğurt Zencefil Zerdeçal Tarçın https://www.zencefil.gen.tr/yogurt-zencefil-zerdecal-tarcin.html Thu, 29 Nov 2018 02:34:31 +0000 Yoğurt zencefil zerdeçal tarçın, basen ve göbek bölgesinden şikayetçi olanlar yoğurt, zencefil, zerdeçal ve tarçın ile kür hazırlayarak fazlalıklarından kolaylıkla kurtulabilir. Kür için hazırlanacak her bir Yoğurt zencefil zerdeçal tarçın, basen ve göbek bölgesinden şikayetçi olanlar yoğurt, zencefil, zerdeçal ve tarçın ile kür hazırlayarak fazlalıklarından kolaylıkla kurtulabilir. Kür için hazırlanacak her bir ürün zayıflamanın yanı sıra sağlık açısından daha birçok fayda sağlamaktadır. Zayıflamak için hazırlanacak olan kür titizlikle uygulanırsa bir hafta gibi kısa bir zaman içinde yağların eridiği gözle görülür şekilde fark edilecektir.

Mucize kür olarak adlandırılan kür için tüm malzemelerden eşit ölçülerde temine dilmelidir. Örneğin her bir malzeme için 15 gram yeterli olur. 15 gram zencefil, 15 gram zerdeçal ve 15 gram tarçın uygun bir cam kavanoza alınarak iyice karıştırılmalıdır. Kavanozun kapağı kapatılır ve gece yatmadan 3 saat önce 1 su bardağı ev yapımı yoğurdun içine hazırlanan karışımdan 1 kahve kaşığı kadar eklenip homojen bir şekilde karıştırılır. Baharatlı yoğurt tüketildikten sonra yatana kadar 5 bardak kadar su içilir.

Karışım tüketilmeye başlanacağı gün en az 45 dakikalık tempolu yürüyüş yapılmalıdır. Ayrıca göbek ve basen eriten egzersizler ihmal edilmemelidir. Bu sayede vücut yağ yakımı için uyarılacaktır.

Karışım ilk tüketilmeye başlandığı gün sabah kalkıldığında göbeğin eridiği fark edilecektir. Yoğurt, zencefil, zerdeçal ve tarçın karışımı pek hoş bir tada sahip olmasa da sabah kalkıldığında sonuç fark edilecektir. Kür haftada ikiden fazla tüketilmemelidir. Çünkü fazla tüketimlerde vücut belli bir süre sonra küre alışarak yağ yakımını durdurabilir. Zencefil oldukça etkili bir bitki olduğu için fazla tüketimlerde yarardan çok zarar verebilir. Bu nedenle bir an önce yağ yakımı sağlamak için her gün karışımdan yenmemelidir. Bu şekilde karışım bir işe yaramadığı gibi yan etkilere de sebep olabilir. Eğer göbek bölgesi ve basenler vücuda göre daha kalınsa bu bölgeler normale dönene kadar kür haftada 1 defa uygulanabilir.

Kür tüketildiğinde vücuttaki fazla yağın vücuttan dışarı atımını kolaylaştırmak ve idrara çıkmak için su tüketimi arttırılmalıdır. Ayrıca kür yapıldığı sürece yeme ve içmeye dikkat edilmelidir. Şekerli, yağlı ve tuzlu gıdalardan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Yoğurt Zencefil Zerdeçal Tarçın

Yoğurt, Zencefil, Zerdeçal Tarçın Faydaları

 • Kilo kontrolü sağlamaya yardımcı olur.
 • İçeriğinde bolca vücut için yararlı vitamin ve mineral vardır.
 • Cilt sağlığı için mükemmel bir besin kaynağıdır.
 • Osteoproza karşı iyi gelir.
 • Hipertansiyon için faydalıdır.
 • Sindirim sistemine karşı iyi gelir.
 • Kolon kanserine karşı tüketilmelidir.
 • Vücutta oluşabilecek enfeksiyonlara karşı yararlıdır.
 • Diyabet hastalığına karşı iyi gelir.

Zencefilin Faydaları

 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Mide bulantısına karşı iyi gelir.
 • İltihap önleyici özelliği vardır.
 • Kolon ve yumurtalık kanserine karşı iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Astıma karşı iyi gelir.
 • Adet döneminde oluşan ağrıları hafifletir.
 • Boğaz ağrısı ve öksürüğe karşı iyi gelir.

Zerdeçalın Faydaları

 • Kanser tedavisinde alternatif olarak kullanılabilir.
 • Romatizma ağrılarını giderici özelliği vardır.
 • Şeker hastaları için faydalıdır.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Kolesterolü düzenler.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Karaciğer ve Alzheimer hastalığına karşı iyi gelir.
 • Sindirim sisteminin sağlığını korur.

Tarçının Faydaları

 • Kan şekerini dengeleyici özelliği vardır.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Hafızaya karşı iyi gelir.
 • Kolesterolü dengeleyici özelliği vardır.
 • Kan dolaşımını arttırır.
 • Serbest radikallere karşı savaşarak kanserli hücre oluşumunu engeller.
 • Stres nedeniyle oluşan baş ağrısına karşı iyi gelir. Zencefil Salatalık Limon Nane https://www.zencefil.gen.tr/zencefil-salatalik-limon-nane.html Thu, 29 Nov 2018 23:29:24 +0000 Zencefil salatalık limon nane, bazen karında şişlik, kaslarda gevşeme gibi sorunlara maruz kalınabilir. Kişi ne kadar zayıf olsa da karında şişkinlik vardır ve bu şişkinlikten kurtulmak için bir çok yola başvurur. Zencefil salatalık limon nane, bazen karında şişlik, kaslarda gevşeme gibi sorunlara maruz kalınabilir. Kişi ne kadar zayıf olsa da karında şişkinlik vardır ve bu şişkinlikten kurtulmak için bir çok yola başvurur. Özellikle kadınlarda göbek bölgesinde oluşan yağlanma normaldir. Sabah uyanıldığında düm düz olan karın gün içinde şişmeye başlar. Özellikle yemek sonrasında daha belirgin bir hal alır. Bu duruma neden olan en önemli etken hareketsiz bir yaşam tarzıdır. Bunun haricinde şişkinliğe neden olan yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi de karın şişliğine yol açar. Zencefil, salatalık, limon ve nane ile hazırlanan kür yalnızca karın şişliğini önlemekle kalmaz, sorunlu olan bölgelerde kilo vermeye de yardımcı olur.

  Zencefil Salatalık Limon Nane Nasıl Hazırlanır

  • 2 litre su
  • 1 tane orta boy salatalık
  • 1 tane limon
  • 10 adet nane yaprağı
  • 2 çorba kaşığı rendelenmiş zencefil

  Hazırlanışı: Nane yaprakları iyice yıkandıktan sonra yarım litre suya atılarak 5 dakika kadar kaynatılır. Ardından 5-6 dakika demlenmesi beklenir. Limon yıkandıktan sonra kabuğu rendelenir ve suyu sıkılır. Ardından salatalığın kabuğu soyularak ezilir ya da rendeden geçirilir. Limon ve salatalık ve nane 1,5 litre suyun içine atılarak karıştırılır. Üzerine rendelenmiş zencefiller eklenerek tekrar homojen bir şekilde karıştırılarak içmeye hazır hale getirilir.

  Zencefil Salatalık Limon Ve Nane Karışımı Nasıl İçilmelidir

  2 litre suyun içine hazırlanan karışım güne yayılarak 1 gün boyunca içilebilir. Özellikle kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinin ardından içilmelidir. Öğünler haricinde gün içinde de ihmal edilmeden içilmeye devam edilmelidir. Karışım vücuda uygun hafif bir diyet programı ve egzersiz ile birleştirilerek içildiğinde hem kilo kaybına yardımcı olur hem de bölgesel zayıflama sağlar.

  Zencefil: Zencefil kilo vermeye yardımcı olan ve bu alanda yaygın bir şekilde kullanılan mucizevi bir bitkidir. İltihap sökücü özelliği vardır. İçeriğinde bulunan gingerol adlı madde bağırsak ve karnı etkinleştirerek sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını sağlar. Gazı giderir, ödem söktürür ve yağ yakımını tetikler. Zencefil salatalık, limon ve nane ile karıştırılarak kullanıldığında daha etkili sonuç alınabilir.

  Salatalık: Sindirimi kolay ve iltihap sökücü özelliği olan salatalık cilt sağlığı için de inanılmaz etkili bir sebzedir. Vücutta toplanan ödemin dışarı atılmasını kolaylaştırır ve idrar söktürücü özelliği vardır. Karın şişliğine neden olan rahatsızlıklara karşı iyi gelir.

  Limon: Asitli bir yapıya sahip olan limon vücuda alınan besinlerin daha çabuk ve kolay parçalanmasını sağlar. İçeriğinde yer alan pepsin adlı maddenin yağ yakımını hızlandırıcı özelliği vardır. Limon metabolizmayı uyararak daha aktif çalışmasını sağlar.

  Nane: nane sindirim sistem sistemi için faydalı bitkiler arasında yer alır. Gaz giderici, mide asidini dengeleyici, iltihap önleyici etki yaratır. Mide bulantısına karşı iyi gelir.

  ]]>
  Öksürük İçin Zencefil https://www.zencefil.gen.tr/oksuruk-icin-zencefil.html Fri, 30 Nov 2018 22:34:37 +0000 Öksürük için zencefil, Öksürük her insanın başına gelen bir hastalıktır. Öksürük tedavisi içinde birçok ilaç ve aktarlarda olan bitkisel ürünler ile yapılacak olan tedavi önerilmektedir. Tabi bunlardan önce yapılm Öksürük için zencefil, Öksürük her insanın başına gelen bir hastalıktır. Öksürük tedavisi içinde birçok ilaç ve aktarlarda olan bitkisel ürünler ile yapılacak olan tedavi önerilmektedir. Tabi bunlardan önce yapılması gereken en önemli şey hastaneye gidim doktor kontrolü daha önemlidir. Ama öksürük tedavisinde de bitkisel ve doğal yöntemler bu hastalığın geçmesini önlemektedir. Öksürük dediğimiz hastalığın tabi tıbben ağır olan durumları da mevcuttur ve erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Hastalığın başlangıcında da erken teşhis önemlidir ve tedavi doğal olarak yapılan yöntemlerle de rahatlıkla geçmektedir. Bu tedaviye en erken cevap veren ve en faydalı ise zencefildir. Öksürüğe çok iyi geldiği bilinen zencefil diğer bir adı da öksürük kurutucudur. Öksürük tedavisinde zencefil yanında ek olarak bazı karışımlar ile de öksürüğe çok iyi gelmekte ve hemencecik iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Tabi anlatıldığı kadar nasıl kullanılacağı da çok önemlidir.

  Halk arasında çok yaygın olan bu kullanım öksürüğe yardımcı olduğu kadar da hiçbir yan etkisi yoktur. Zencefil’in en meşhur kullanımı soğuk algınlıklarından sonra ortaya çıkan öksürüğe çay yapılarak kullanımıdır. Zencefil çayının hazırlanışı da çok kolaydır ve hafif de öksürüğü olan kişiler çok kolay ve zahmetsizce hazırlayıp içebilirler. Yapımında zencefil rendelenerek sıcak suyun içine bırakılır ve yaklaşık on beş dakika kadar demlenmesi beklenir. Ne kadar çok beklerse demini o kadar iyi alacaktır ve etkisini o kadar hızlı gösterecektir. Hemen hemen her gün yemeklerden sonra içilmesi ve günde 3 ve 4 bardak içilmesi yeterli olacaktır. Diğer bir zencefil karışımı da baldır. Bal da normalde öksürüğe iyi geldiği bilinmektedir ama zencefil ile olunca etkisini daha fazla artırmaktadır. Bal ile zencefil karıştırılıp yenmelidir. Kısa sürede etkisini gösterecek ve öksürüğün kısa sürede kesilmesini sağlayacaktır. Ballı zencefilin çok acı bir tadı vardır ama günde de 2 kez yenmesi ve boğazdaki yakıcı hissi hissedilmelidir. Çünkü bu durum boğaza etkisi olduğunun ve yumuşadığının göstergesidir. Tabi zencefilin tadını kırmak için limonda yanında kullanılabilir. Sağlık açısından da çok faydalı olan zencefil bal karışımı limon ile çok rahatlıkla içilecektir. Öksürük tedavisinde zencefili çok aşırıya kaçılmadan kullanımları yapılmalıdır. Yan etki olarak çok büyük etkisi yoktur ama fazla kullanımda tesirini ve etkisini göstermeyecektir. Yan etkisi olabilecek durumlar ise mide ekşimesi ve mide içinde tahrişe sebep olabilmektedir. Doktorlarında dikkat ettiği diğer bir durum da herhangi bir ameliyat olma durumu da var ise zencefil kullanımı bırakılması önerilmektedir.

  Öksürük İçin Zencefil

  Öksürük tedavisinde zencefil çok önemlidir. Bu tür hastalıklardan dolayı kullanımı yapılan zencefilin faydasını görebilmek için en az yarım saat bir şey yenmemesi ve herhangi bir şey içilmemesi gerekmektedir. Zencefil boğaz için kullanıldığı için tam etkisi görülmek isteniyorsa bu etkiye dikkat edilmesi gerekmektedir. Hastalık haricinde de zencefil tüketimi yapılabilir. İnsan sağlığına faydası çoktur. Bünyenin kuvvetlenmesine faydası olduğu ve diğer bütün hastalıklara da iyi geldiği kesin bir bilgidir.

  ]]>
  Kök Zencefil Nasıl Kullanılır https://www.zencefil.gen.tr/kok-zencefil-nasil-kullanilir.html Sat, 01 Dec 2018 07:32:30 +0000 Kök Zencefili Nasıl Kullanılır, Bir çok hastalıklara şifa olan zencefilin farklı kullanım şekli vardır. Zencefiller kendi içinde de farklı şekillerde tüketilmektedirler. Zencefil çayı, balla karıştırılarak, limon Kök Zencefili Nasıl Kullanılır, Bir çok hastalıklara şifa olan zencefilin farklı kullanım şekli vardır. Zencefiller kendi içinde de farklı şekillerde tüketilmektedirler. Zencefil çayı, balla karıştırılarak, limon ile karıştırılarak ve günlük takviye amaçlı tabletler halinde de kullanılmaktadır. Fakat kök zencefili genel olarak bal ve limon ile karıştırılarak kullanılmaktadır. Kök zencefili tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar kök zencefilini tüketecek olanın yaşı ve buna bağlı olarak kullanım miktarı önemlidir.Kök zencefili bilinçsiz bir şekilde kullanıldığı takdirde ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Çünkü zencefilin faydaları olduğu kadar, bilinçsiz tüketildiği zaman zararları vardır. Genel olarak kök zencefilin tüketildiği yöntem olan bal ile kullanımını maddeler halinde sıralayacak olursak;
  • Öncelikle bir kök zencefili temiz bir şekilde ovalayarak yıkanır.
  • Sonrasında kabuğunu soyarak jülyen (elma) dilimi şeklinde ve çok kalın olmayacak bir şekilde doğranır. 
  • Bir saklama kabında bal ile karışımı hazırlanır.
  • 24 saat sonrasında yaş grubuna göre günlük tüketimde; çocuklarda bir tatlı kaşığı yetişkinlerde ise bir çorba kaşığı tüketilmek kaydıyla hazırlanmış olur.
  Kök Zencefil Nasıl KullanılırGörüldüğü üzere  kök zencefili bal ile bu şekilde hazırlanır. Bunun yanı sıra kök zencefili ballı çay, limonlu çay ile tüketilebilir ballı ve limonlu çayın hazırlanışı oldukça basittir. Bir kök zencefilini temiz bir şekilde yıkadıktan sonra kabuklarını soyarak jülyen (elma) dilimi şeklinde dilimldikten sonra yine kullanım miktarına dikkat ederek çocuklar için maksimum iki üç dilim fincana atılır yetişkinlerde ise bu oran iki üç katına çıkabilir. Çayınızı hazırladıktan sonra bal veya limon da katarak çayınızı yudumlayabilirsiniz. Fakat günlük kullanımda maksimum iki üç bardak tüketilebilir. Ayrıca zencefil çayı soğuk kullanılmalıdır çok sıcak olmamalıdır. Zencefil kökünün bir diğer kullanım şeklide kurutarak kullanılmasıdır. Bir zencefil kökünü kuruttuktan sonra rendeleyerek, toz haline getirdikten sonra yemeklerimize özellikle etlerde (balık, tavuk, kırmızı et) aşırıya kaçmadan baharat gibi kullanabilir. Zencefilin hazmı kolaylaştırdığı ve bağırsağı çalıştırdığı düşünüldüğünde, yemeklerde kullanılmasında kattı lezzeti yanında şifalarından da faydalanılabilir.  
  ]]>
  Kök Zencefil Çayı Nasıl Yapılır https://www.zencefil.gen.tr/kok-zencefil-cayi-nasil-yapilir.html Sun, 02 Dec 2018 02:30:48 +0000 Kök zencefil çayı nasıl yapılır, Kök zencefil çayı özellikle sindirim sıkıntısı yaşayanlara çok iyi gelir. Bu çay yapılır ve içilirse içerisindeki bileşenler sayesinde vücuda bakterilerin girmesine ve giren bakteri enfek Kök zencefil çayı nasıl yapılır, Kök zencefil çayı özellikle sindirim sıkıntısı yaşayanlara çok iyi gelir. Bu çay yapılır ve içilirse içerisindeki bileşenler sayesinde vücuda bakterilerin girmesine ve giren bakteri enfeksiyonlarının yayılmasına engel olur. Genel olarak gıda maddeleri ile vücuda girmiş olan ve ateş bulantı kusma ishal kas ağrısı gibi belirtileri olan bakterilere karşı günde üç bardak kadar zencefil çayı içmek etkili olacak ve kısa sürede vücuttan atılmasını sağlayacaktır. Ayrıca grip öksürük boğaz enfeksiyonlarında da oldukça etkili bir çaydır. 

  Kök zencefil çayı nasıl yapılır, Kök zencefil ile çay yapacaksanız bir büyük bardak çay için 15-20 gram kadar yeterli olacaktır. Zencefili alıp temizce yıkadıktan sonra üzerindeki sert kabuğu soymanız gerekecektir. Daha sonra isterseniz küçük küçük dilimler halinde doğrayın istersenizde rendeleyin. Çayınızı yaparken dilimlenmiş ya da rendelenmiş zencefili bardağa alıp üzerine kaynar suyu döküp on dakika bekleyebilirsiniz ya da zencefili küçük bir tencereye alır üzerine bir bardak su koyar su ile kaynatabilirsiniz. Bu durumda da yine on dakika kaynayacaktır. Kök Zencefil Çayı Nasıl YapılırTabi soğuk su konulmalıdır bu defa. Çayınızı hangi şekilde demlerseniz demleyin kaynatma ve dinlendirme süresine çok dikkat etmeniz gerekecektir aksi halde çayınızın tadı acıyabilir. Çayınızı yaptıktan sonra demlenme aşaması bitince içerken daha da tatlandırmak adına içerisine bir kaç damla bal ve bir dilim limon atabilirsiniz. Bu şekilde bir karışım hem daha faydalı olacaktır hem daha lezzetli olacaktır. Bu çay kan dolaşımını arttırarak kötü kolestrolü düşürür bu nedenle yüksek kolesterole bağlı olarak oluşan kalp hastalıklarına da iyi gelir ve bir çok bitki çayı arasında tercih edilenlerin başında gelir.
  ]]>
  Taze Zencefil Nasıl Saklanır https://www.zencefil.gen.tr/taze-zencefil-nasil-saklanir.html Sun, 02 Dec 2018 23:12:58 +0000 Taze zencefil nasıl saklanır, ülkemizde iklim koşulları nedeniyle yetişmeyen zencefil sağladığı yararlı etkiler nedeniyle yetiştiği ülkelerden ithal edilmektedir. Taze zencefil ve toz zencefil olarak her yerde rahatl Taze zencefil nasıl saklanır, ülkemizde iklim koşulları nedeniyle yetişmeyen zencefil sağladığı yararlı etkiler nedeniyle yetiştiği ülkelerden ithal edilmektedir. Taze zencefil ve toz zencefil olarak her yerde rahatlıkla bulabiliyoruz. Sağlığın toplum açısından oldukça önemli olması nedeniyle şifalı bitkilere olan rağbetin artmasıyla, yüzyıllar boyunca kullanılan zencefile olan ilgi de artmaktadır. Taze olarak alınan zencefili nasıl saklanacağı konusunda insanlar bilgi sahibi olmayı isterler. Şifalı etkileri kaybolmadan, ne kadar süre saklanacağı, nasıl korunması gerektiğini öğrenmek isterler. Zencefil kökü kullanılan bir bitkidir. Kökünde sert ve çizgili bir doku hakimdir. Dışı kahverengi olan kökleri hasat zamanına bağlı olarak ince ya da kalın olabilir. Kendine özel bir kokusu vardır. Bu nedenle mutfaklarda baharat olarak ta kullanılır. Uygun koşullarda saklanırsa, içeriğindeki karbonhidrat, protein, lifler, şeker, vitamin ve mineraller, yağ asitleri gibi değerleri de korunabilir. Özellikle B6 vitamini, magnezyum, potasyum, bakır gibi besleyici değerleri yüksek bir bitkidir. Bu nedenle taze zencefilden en iyi şekilde yararlanmanın koşullarını oluşturmalısınız. İçeriğinden faydalanmak için, saklanma koşullarına uymalısınız.

  Taze Zencefil Nasıl Saklanır

  Taze zencefil nasıl saklanmalı

  Öncelikle taze zencefil baharatçılardan ve aktarlardan kolaylıkla temin edilebilir. Taze zencefil içerdiği aktif bileşenler nedeniyle daha fazla tercih edilmektedir. Satış yerlerinde bulunan taze zencefili alırken sağlam ve düzgün olmasına dikkat etmelisiniz. Genellikle genç ya da olgun zencefiller satışa sunulur. Olgun zencefil daha fazla kullanılır. Taze zencefilin kabuklarının soyulmuş olması gerekmez. Ayrıca organik olup olmadığına da dikkat edilmelidir. Bunlara dikkat ederek satın aldığınız taze zencefili, eğer kabukları soyulmamış olursa 3 hafta süreyle buzdolabında saklayabilirsiniz. Bu sürede tazeliğini koruyacağından emin olabilirsiniz. Eğer kabukları soyulmamış taze zencefili derin dondurucuya koyarsanız, 6 ay kadar saklayabilirsiniz. Tavsiyemiz fazla miktarda aldığınız taze zencefili bu şekilde korumanızdır. Buzdolabına koyduklarınızı ise, temiz bir bez havluya ya da kağıt havluya sarabilirsiniz. Bu şekilde nemini de almış olursunuz. Kesinlikle naylon poşet içerisinde taze zencefili saklamayı düşünmeyin. Çok kısa sürede bozulmasına şahit olabilirsiniz. Kullanım sırasında taze zencefilin kabuklarını soyarak kullanmanızı öneririz. Eğer satın alırken kabukları soyulmuşsa, taze zencefili kısa sürede kullanmanız gerekecek. Çünkü buzdolabında bile olsa fazla dayanmaz. Üstelik yararlı bileşenleri de azalır.

  ]]>
  Zencefil Çayı İle Zayıflama https://www.zencefil.gen.tr/zencefil-cayi-ile-zayiflama.html Mon, 03 Dec 2018 09:09:10 +0000 Zencefil Çayı İle Zayııflama; Kök yumruları ilaç yapımında kullanılan zencefil mutfaklarımızda da yıllardır hem çay hem baharat olarak tüketilmektedir. Metabolizmayı hızlandırdığından kilo vermeyi kolayla
  Zencefil Çayı İle Zayııflama; Kök yumruları ilaç yapımında kullanılan zencefil mutfaklarımızda da yıllardır hem çay hem baharat olarak tüketilmektedir. Metabolizmayı hızlandırdığından kilo vermeyi kolaylaştırır. Kan şekerini de dengede tutan zencefil bitkisi tokluk hissi yaratarak rahat zayıflamaya yardım eder.  Zencefil yazın serin limonataya eklenebildiği gibi kışında çayı yapılarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Zencefil çayı, başta Çin olmak üzere Asya ülkelerinin çoğunda şişkinliği almak, sindirime yardımcı olmak ve adet söktürmek için yaklaşık 2000 yıldır uygulanan alternatif bir  tedavi yöntemidir. Günde bir çay kaşığı kurutulmuş zencefil ile yapılan zencefil çayı içmek vücudun günlük mangan ihtiyacının %75'ini karşılamaktadır. Vücudun tüm dokuları için gerekli olan mangan kıkırdakların yenilenmesini sağlayarak artrozu önler, Beyin ve kasların beslenmesinde önemli rol oynar. Vucutta biriken şekerin enerjiye dönüştürülmesini sağlar. B1 vitamini ile birlikte sindirim sistemini düzenler. Zencefil B1 vitamini ve Mangan açısından zengin bir bitkidir. Günlük 2 bardak zencefil çayı içildiğinde spor ve egzersizle birlikte haftada yaklaşık 1 kilo zayıflama sağlayabilir.

  Zencefil Çayı İle Zayıflama
  Zayıflamada Etkili Zencefil Çayı Tarifleri; 
  • 1 litre kadar suyun içerisine 2-3 tane iri zencefil rendelenir, Hafifçe kaynatıldıktan sonra demlenmeye bırakılır. İçine limon ve tatlandırıcı olarak kaşık ucuyla bal eklenebilir.  Ya da 1 çay bardağı ölçüsünde kaynamış suya bir çay kaşığı zencefil eklenerek 5 dakika beklenir, süzüldükten sonra damak tadına göre, bal ya da limonla servise hazır hale gelir.  Yemeklerden önce günde iki defa tüketilebilir. 
  • 3 tutam zencefil, bir tutam gelincik, bir tutam ıhlamur, bir fincan nar suyu arıtılmış kaynar suda 10 dk demlendirilir. Yemeklerden önce bir bardak içilir. 
  • 1litre su iyice kaynatılır, içine iki yemek kaşığı zencefil 1 tatlı kaşığı kurutulmuş kekik eklenir. 10 dakika demlenmeye bırakılır. Tatlandırmak amacıyla bir tatlı kaşığı bal eklenebilir. 
  • 1 tatlı kaşığı zencefil, bir tatlı kaşığı zerdeçal kaynatılmış 1 litre suya eklenir 5 dakika demlenmeye bırakılır, Bu çay demlendikten sonra dolapta soğutularak gün içinde de tüketilebilir. 
  • 3 parça taze ya da kuru zencefil, 1 adet limon kabuğu ile 1 litre suda kaynatılır. Ocağın altı kapatıldıktan sonra 1 çubuk tarçın eklenir ve 10 dakika demlenmeye bırakılır. Demlenen çaya bir kaşık bal eklenerek karıştırılır. Hazırlanan çay süzüldükten sonra içilmeye hazır hale gelir. 
  • 2 çubuk tarçın ile 8-10 karanfil 1 litre suya katılır ve 2 dakika boyunca kaynatılır. Kaynayan suya yarım limon kabuğu 1 parça zencefil eklenerek 1 dakika daha kaynatılır. Ardından kaynayan suya çeyrek demet yaklaşık 12-13 sap maydonoz eklenir ve 3 dakika daha kaynatmaya devam edilir. altı kapatıldıktan sonra 15 dakika demlenmeye bırakılır. Süzdükten sonra bir kaşık bal ekleyerek tüketime hazır hale gelir. Bal yerine yanında yeşil elma da tüketilebilir.  Günde 2 defa bir su bardağı ölçüsünde içilmelidir. 

  • 1 litre suya bir tutam karanfil bir tutam zencefil bir rulo tarçın, 1 yeşil elma kabuğu eklenerek 3 dk kaynatılır. Kaynayan suya bir tutam ada çayı eklenir, limonla servis edilir. 
  Zencefil çayı kullanırken kan sulandırıcı ilaçlar içmediğinizden emin olunuz, zencefilin kendisi de kan sulandırıcı etkiye sahiptir. Adet söktürücü bir çay olduğu için hamilelikte günde bir çay bardağından fazlası zararlı olabilir.  
  ]]>
  Kuru Zencefil Çayı Nasıl Yapılır https://www.zencefil.gen.tr/kuru-zencefil-cayi-nasil-yapilir.html Mon, 03 Dec 2018 10:14:29 +0000 Kuru Zencefil Çayı Nasıl Yapılır, zencefil alternatif tıp olarak adlandırılan alanda en fazla kullanılan bitkiler arasındadır. Bu özelliği şüphesiz ki çok faydalı olmasından kaynaklanmaktadır. Zencefilden yapılan belki onla Kuru Zencefil Çayı Nasıl Yapılır, zencefil alternatif tıp olarak adlandırılan alanda en fazla kullanılan bitkiler arasındadır. Bu özelliği şüphesiz ki çok faydalı olmasından kaynaklanmaktadır. Zencefilden yapılan belki onlarca çay tarifi vardır ama bu tarif en faydalı olanlarından bir tanesidir.

  Kuru Zencefil Çayı Malzemeler:
  • 1-2 adet kök kuru zencefil
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 3 veya 4 adet kakule tanesi
  • 3 diş karanfil
  • Birkaç yaprak taze veya bir çay kaşığı kuru nane
  • 5 fincan su
  Tatlandırmak İçin:
  • Bal veya esmer şeker
  Kuru Zencefil Çayı Hazırlanışı:

  Öncelikle 5 fincan su cezveye alınarak kaynatılır. Üzerine birkaç parçaya ayırdığımız kök zencefil atılır ve on dakika kısık ateşte kaynatılır. Daha sonra üzerine kakule taneleri atılıp beş dakika daha kaynatılır. Ardından ocağın altı kapatılıp, karanfiller nane yaprakları Vve yeşil çay ilave edilir. Ardından cezvenin üzeri kapatılıp 15 dakika demlendirilir. Daha sonra süzülüp fincana koyulduktan sonra esmer şeker veya bal ile tatlandırarak tüketebilirsiniz. Bal ile tatlandıracaksanız çayın biraz daha ılınmasını beklemelisiniz. Çok sıcak suyun içinde bal faydasını önemli oranda kaybeder.

  Kuru Zencefil Çayı Nasıl Yapılır
  Kuru Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir

  Allah u Tealanın şifa deposu olarak yarattığı muhteşem bitkilerden sadece bir tanesi olan zencefilin sayılamayacak kadar çok faydası vardır. Zencefil çayının en bilinen bazı faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.
  • Zencefil çayı özellikle kış aylarında günde üç kere içildiği takdirde tıpkı grip aşısı yaptırmış gibi soğuk algınlığı ve gribe karşı etkili bir koruma sağlar. 
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. 
  • Mide bulantısını giderir. 
  • İştah açıcı özelliği vardır. 
  • Üşütmekten kaynaklanan karın ağrısını giderir. 
  • Özellikle soğuk algınlığında ter bezlerini harekete geçirerek zararlı toksinlerin vücut dan atılmasını sağlar.
  • Bal ile karıştırılıp içildiğinde öksürüğü keser.
  • Balgam söktürür.
  • Diyet zamanlarında yağ yakımını hızlandırır.
  Not: Eğer yağ yakmak için kullanıyorsanız tatlandırma dan kullanmanız gerekmektedir. 

  Kuru Zencefil Çayının İçilmesinin Sakıncalı Olduğu Durumlar Nelerdir

  Özellikle hamileler ve emziren anneler ilaç kullanamadıkları için hastalandıklarında genelde bitki çaylarına başvururlar. Hamilelerin ve emziren annelerin içerisinde zencefil bunan hiç bir şeyi fazla tüketmeleri doğru değildir. Kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Bununla birlikte kalp hastaları yakın zamanda büyük bir ameliyat geçiren kimselerinde doktorlarına danışarak kullanmaları tavsiye edilir
  ]]>
  Zencefil Nerede Yetişir https://www.zencefil.gen.tr/zencefil-nerede-yetisir.html Tue, 04 Dec 2018 03:15:30 +0000 Zencefil nerede yetişir, Zencefil çiçekli bir bitkidir. Yaprakları mızrak şeklinde olup sivri uçlu tarçın kokuludur. Çiçekleri beyaz sarımtırak karışık renkte yeşil de olabilir. Çeşitleri de olabilmektedir. Pembe renkte Zencefil nerede yetişir, Zencefil çiçekli bir bitkidir. Yaprakları mızrak şeklinde olup sivri uçlu tarçın kokuludur. Çiçekleri beyaz sarımtırak karışık renkte yeşil de olabilir. Çeşitleri de olabilmektedir. Pembe renkte olduğu da görülmüştür. Bitkinin kökleri nişasta, reçine gibi uçucu yağlar taşır. Kökleri yassı ve grimsi renktedir. Zencefil’in tadı da acımsıdır. Kuvvetli zencefil yumru şeklide iç içe birbirine geçmiş yuvarlak gibi görünen bir köke sahiptir. bu kök ise yerin 15-25 cm altındadır. Kısımlarının yanında yapraklar çıkar ve bu yaprakların rengi de yeşildir. Zencefilin gövdesi birbirinin içine geçmiş yivli bir yapıdadır. Yaprakları da küçükken gövdesini sarmış bir ok ucuna benzemektedir. Zencefil büyüdükçe gövdeden ayrılır ve yaprak şeklini ve görünümünü alır.

  Zencefilin nerede yetiştiği bölgelere gelecek olursak ilk çağdan beri Hindistan ve Çin de yetiştiriciliği yapılmaktaydı. Yunanlılarada Persliler tarafından geldiği düşüncesi vardır. Zencefil Romalıların besin maddelerinde büyük bir rol oynamıştır. Zencefil orta çağ Avrupa’da karabiber kadar kullanımı yaygın ve bir o kadar da pahalıydı. Zencefil tropik bölgelerin iklimini sevmekte ve bu bölgelerde yetişmektedir. Tropik bölge deyince batı Afrika gibi bölgeler de ekimi yapılmaktadır. Güney Asya ve Hindistan da bu iklime uygun olduğu için bu bölgelerde ekimi ve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Zencefil nem ve nemli iklimi çok sevmektedir bu iklime uygun hemen hemen her yerde ve bölgede yetiştirilmektedir.

  Zencefil Nerede Yetişir

  Kullanım alanı da çok yaygın olan zencefil üretimi yapılmakta ve insanlar tarafından rağbet görmektedir. Zencefilin yetiştiği yerler nemli iklimi de sevdiği için bölgelerin geçim kaynakları arasında yer almaktadır. İklimi nemli olan tropikal iklimin hakim olduğu bölgelerde zencefilin tarımı yapılmaktadır. Her türlü hastalığa iyi geldiği bilinen zencefil genelde soğuk algınlığı gibi hastalıklar da insanların vazgeçilmez doğal ilacı haline gelmiştir.

  ]]>
  Zencefil Yağ Yakar Mı https://www.zencefil.gen.tr/zencefil-yag-yakar-mi.html Tue, 04 Dec 2018 22:48:22 +0000 Zencefil Yağ Yakar Mı, Zencefil, Arap, Hint ve Asya mutfaklarının yanı sıra tüm dünyada yemeklere lezzet katmak için sıkça kullanılır. Kakule, havlıcan ve zerdecal ile aynı familyadan olan zencefil Çin'de birçok Zencefil Yağ Yakar Mı, Zencefil, Arap, Hint ve Asya mutfaklarının yanı sıra tüm dünyada yemeklere lezzet katmak için sıkça kullanılır. Kakule, havlıcan ve zerdecal ile aynı familyadan olan zencefil Çin'de birçok sağlık sorununun çözümünde faydalanılan şifalı bir bitkidir. Mide ağrısı, mide bulantısı, şişkinlik ve hazımsızlık gibi birçok sindirim sistemi sorununu ortadan kaldırmaya yardımcıdır. Taze ve kurutulmuş zencefillerin dışında toz, sıvı ve yağ şeklinde de zencefili bulabilirsiniz. Günümüzde birçok sabun ve kozmetik yapımında kullanılan bu bitki yağ yakıcı özelliği ile zayıflamak isteyenlerin de dikkatini çekmektedir. B, C ve E vitaminleri ile demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor, çinko, bakır, potasyum bakımından oldukça zengin olan zencefil besin lifi de içermektedir. Zencefil düşük kalorisi ile diyet yapanların tercih ettiği besinlerden biridir. Vücutta biriken yağların yakılmasını sağlayarak kısa sürede kalıcı bir şekilde kilo verebilmenizi sağlar. Vücuttan ödemin atılmasını sağlar. Ayrıca içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde oldukça besleyici bir besindir. Bu nedenle diyet esnasında ve spor yaptıktan sonra kendinizi halsiz ve yorgun hissetmenizi engeller.
  Zencefil Yağ Yakar Mı
  Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan zencefil kabızlık ve ishali önler. Özellikle hamilelik döneminde sabahları görülen mide bulantısını kesmede birebir etkili olmaktadır. Zencefilde iltihap önleyici gingerol maddesi bulunmaktadır. İltihapların ortadan kaybolmasını sağlar, eklem ve diz ağrılarını geçirir. Kolon ve yumurtalık kanserine yakalanma riskini düşürür. Astım ve diyabete karşı oldukça faydalıdır. Boğaz ağrısı ve öksürüğü geçirir. Vücutta enerjiyi düzenlemesi açısından faydalı olan kortizon hormonunun fazlası bel çevresinde yağlanmaya neden olmaktadır. Zencefil kortizon hormonunun seviyesini dengeleyerek kilo almanızı önler.

  Binlerce yıldır gıda ve ilaç olarak kullanılan zencefil bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle kış aylarında zencefil çayı içmek oldukça faydalıdır. Kaynayan suya taze zencefil dilimlerinin atılmasıyla yapılan bu çay yağ yakıcı bir özelliğe de sahiptir. İçine isteğe göre şeker, limon, portakal ya da tarçın eklenerek içilen zencefil çayı vücut fonksiyonlarının çalışma hızını arttırır. Özellikle bel, karın ve basen bölgesinde bulunan yağların yakılarak ter ile atılmasına yardımcı olan bu çay sayesinde kısa sürede istediğiniz kiloya ulaşabilir ve bölgesel olarak incelme sağlayabilirsiniz.
  ]]>
  Taze Zencefil Nerede Bulunur https://www.zencefil.gen.tr/taze-zencefil-nerede-bulunur.html Wed, 05 Dec 2018 17:03:48 +0000 Taze Zencefil Nerede Bulunur, Taze zencefil günümüzde Hindistan ve Malezya gibi tropik ülkelerde yetişen yemeklere lezzet katmak için kullanılan faydalı bir bitkidir. Anayurdu Güneydoğu Asya olan bu bitki taze, kuru, t Taze Zencefil Nerede Bulunur, Taze zencefil günümüzde Hindistan ve Malezya gibi tropik ülkelerde yetişen yemeklere lezzet katmak için kullanılan faydalı bir bitkidir. Anayurdu Güneydoğu Asya olan bu bitki taze, kuru, toz, sıvı ve yağ şeklinde farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Kozmetik ve sabun yapımında da kullanılmaktadır. Zencefil taze olarak çay yapılarak tüketilebileceği gibi toz halinde ise ekmek, pasta, likör, şarap ve tatlı yapımında kullanılmaktadır. Baharat olarak da tüketilen taze zencefili aktarlarda bulmak mümkün. Zencefilin sonbaharda yaprakları solduktan sonra kökleri çıkarılarak toplanır. Yıkanıp dış kabuğu soyulduktan sonra soğuk suda bekletilir ve ardından güneşte kurumaya bırakılır. B, C ve E vitaminleri ile birçok minerali içeren zencefil nişasta, uçucu yağ ve reçine içerir. Yıllık 2000 mm yağış alan yerlerde ılıman ve nemli iklimlerde yetişen taze zencefil yetiştirilirken bol suya ihtiyaç duyar. Yetiştirilmesi patatese benzeyen zencefil ışıklı ortamları sever. Taze Zencefil Nerede Bulunur

  Dünyada yıllardır baharat ve tıbbi bir bitki olrak kullanılan zencefil Çin'de sindirim sistemi sorunlarının giderilmesi için kullanılırken Arap kültüründe ise afrodizyak olarak kullanılmıştır. Hindistan'da üretilen ve kullanılan bu bitki Hint tıbbında ise pıhtılaşmayı ve kolestrolü önleyici olarak kabul görür. Yemeklerden sonra hem mideyi rahatlatma hem de hazımsızlık sorunlarının giderilmesini sağlamak için tüketilebilir. Bağışıklık sistemini güçlendirici bir özelliğe sahip olan taze zencefil dilimlerini sıcak suya atılarak zencefil çayı yapılarak da tüketilebilir. Günümüzde yumurtalık ve kolon kanserini önlediği bilinmektedir. Astım ve kötü kolestrolü önler. Her ay görülen adet ağrılarının hafiflemesini sağlayan zencefil aynı zamanda yağ yakıcı bir özelliğe de sahiptir. Aktarlarda, market veya pazarlarda bulabileceğiniz taze zencefili hem yemeklerde kullanabilir hem de çay olarak tüketebilirsiniz. Oldukça faydalı olan bu bitki bel, karın ve kalça bölgesinde oluşan yağların yakılmasını sağlayarak bölgesel olarak zayıflamanıza yardımcı olur. Kafein içermediği halde kafein etkisi yaparak vücuda eksra bir enerji verir. Diyet yaparken zencefil tüketmek hem iştahınızın azalmasını sağlayacak hem de halsiz kalmanızı önleyecektir.
  ]]>
  Zencefil Afrodizyak https://www.zencefil.gen.tr/zencefil-afrodizyak.html Wed, 05 Dec 2018 17:23:59 +0000 Zencefilin Afrodizyak, Zencefil sonbaharda yaprakları sararıp döküldükten sonra kökleri çıkarılıp yıkanır. Dış kabuğu soyulduktan sonra bir gece suda bekletilen zencefiller güneşte kurumaya bırakılır. Kurutulup Zencefilin Afrodizyak, Zencefil sonbaharda yaprakları sararıp döküldükten sonra kökleri çıkarılıp yıkanır. Dış kabuğu soyulduktan sonra bir gece suda bekletilen zencefiller güneşte kurumaya bırakılır. Kurutulup öğütüldükten sonra toz haline gelir. Her türlü yemek, tatlı, şarap yapımında kullanılan zencefil çay olarak da tüketilmektedir. Özellikle kış aylarında bağışıklık sisteminizi güçlendirilmesine yardımcı olan zencefil çayı taze zencefil dilimlerinin sıcak suya atılıp demlenmesiyle yapılır. Nişasta, uçucu yağ ve reçine bakımından zengin olan bu bitki birçok vitamin ve minerali de içermektedir. Yetiştirilme şekli patatese benzer. Bol yağış alan yerlerde yetişen bu bitki ışığı sever. Yüzyıllardır tıp ve besin kaynağı olarak kullanılır. Hindistan'da üretilen bu bitki Çin tıbbında mide ağrısı, mide bulantısı, şişkinlik ve romatizma ağrılarının giderilmesi amacıyla kullanılmıştır. Arap kültüründe ise güçlü bir afrozdizyak olarak kabul edilmiştir. Günümüzde de zencefilin afrodizyak etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Vücudun östrojen hormonunu uyaran zencefil özellikle erkeklerde cinsel gücü arttırmaya yardımcı olmaktadır. Kadınlarda cinsel soğukluğu gideren zencefil sayesinde beden ve zihinsel çalışma gücünüzü arttırabilirsiniz. 

  Zencefil Afrodizyak
  Yemeklere lezzet katmak amacıyla kullanılan zencefilin kokusu tarçına benzemektedir. B, C ve E vitaminleri ve mineraller içeren zencefil sindirim sistemi sorunlarının giderilmesini sağlamaktadır. Özellikle mide ağrısı, hazımsızlık, şişkinlik gibi sorunları ortadan kaldıran zencefil gebelik döneminde görülen sabah bulantılarına karşı da iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca yolculuk esnasında tüketildiğinde araçların mide bulantısı yapmasını da önlemektedir. Eklem ve diz ağrılarının geçmesini sağlayan bu bitki romatizma hastalığına karşı iyi gelmektedir. Astım, diyabet, kolon ve yumurtalık kanserini önleyici bir etkiye sahip olan zencefil sayesinde çok daha enerjik olabilirsiniz. Zencefil çayı ise bağışıklık sistemini güçlendirir öksürük ve boğaz ağrısını keser. Vücutta kan dolaşımını düzenler ve kortizon hormonunu dengeler. Kortizon hormonu bel çevresinde yağlanmaya neden olur. Zencefil yağ yakıcı özelliği sayesinde yağları yakar, ödemi atarak kısa sürede kilo verebilmenize yardımcı olur. Vücuttaki östrojen hormonunu uyararak kadın ve erkeklerde cinsel gücü arttıran zencefil antep fıstığı, soya fasulyesi, çam fıstığı, zerdeçal ve bal ile tüketildiğinde çok daha kuvvetli bir afrodizyak etkisi yaratarak size enerji verecektir.
  ]]>
  Zencefil Balgam https://www.zencefil.gen.tr/zencefil-balgam.html Thu, 06 Dec 2018 11:59:37 +0000 Zencefil Balgam, Genellikle nemli ve sulak iklimlerde görülen ve sarı bir çiçek olan zencefilin kökü yassı ve gri renkte olur. Zerdaçalla büyük benzerliği olan zencefil, mutfaklarda baharat olarak ve t
  Zencefil Balgam, Genellikle nemli ve sulak iklimlerde görülen ve sarı bir çiçek olan zencefilin kökü yassı ve gri renkte olur. Zerdaçalla büyük benzerliği olan zencefil, mutfaklarda baharat olarak ve tıp alanında da bazı malzemelerde kullanılır. Kokusu çok kuvvetli bir bitki olan zencefilin kullanımı da çok kolaydır. Genellile kökü kurutulur. Yaş olarak da kullanabilirsiniz. Mutfaklarda ve tıp alanında da kullanılabilir. Zencefil, bir çok hastalığa faydalı olduğu gibi, soğukla algınlığına ve balgama karşı da çok iyi gelir.

  Zencefil Balgam
  Zencefilin Diğer Hastalıklara Faydaları

  Zencefil iştah açıcıdır. Mide bulantısına iyi gelir. Vücudu terletir ve özellikle eklem iltahaplarına çok iyi geldiği bilinir. Vücut direncini arttırır ve mikropları öldürür. Kansere karşı koruyucudur. İshale çok iyi geldiği bilinir.Bunun yanı sıra damar tıkanıklığini giderir ve damarları genişletir. Romatizma ağrılarına çok iyi geldiği gibi bağırsak sorunlarınıda giderir. Daha çok ileri yaşlarda görülen unutkanlığa da iyi geldiği kanıtlanmıştır. Sindirim sisteminede iyi geldiği için yemeklerden sonra bir bardak zencefil çayı içebilirsiniz.
  ]]>
  Zencefil Tansiyonu Yükseltirmi https://www.zencefil.gen.tr/zencefil-tansiyonu-yukseltirmi.html Thu, 06 Dec 2018 19:14:25 +0000 Zencefil tansiyonu yükseltir mi, Kan Basıncı, kanın toplardamarlarda ve atardamarlarda dolaşması imkanı sunan kan basıncıdır. Kan basıncı şayet yüksek ise; sonuna dek açılmış bir musluğa bağlanmış bahçe hortumundaki su b Zencefil tansiyonu yükseltir mi, Kan Basıncı, kanın toplardamarlarda ve atardamarlarda dolaşması imkanı sunan kan basıncıdır. Kan basıncı şayet yüksek ise; sonuna dek açılmış bir musluğa bağlanmış bahçe hortumundaki su basıncı gibi kalbe, beyin ve böbreklere, gözlere kritik zararlar verir. Bu nedenle, tansiyonu uygun bir seviyede tutmak çok önemli bir durumdur. Fazla kan basıncı atardamarlar için zarar vericidir ve kolaylıkla tıkanmalara neden olur. Sözgelişi, kalbe giden atardamarlardan bir tanesi tıkanacak olursa bu kalp krizine sebep olur. Beyne giden atardamarlardaki tıkanma ise felce sebep olur .

  Zencefilin kanı sulandırma özelliği vardır bu nedenle kan basıncı fazla olan hastalarda meydana gelen sağlık sorununun rehabilitasyonunda da kullanılması olasıdır. Kan basıncı düşürme özelliği yardımıyla hastanın kendisini daha fazla iyi hissetmesi imkanı sunan bu bitki, şüphesiz kan basıncını dengeleyici ilaçlarla birlikte alınmamalıdır. Aksi halde kan basıncının dengelenmesi beklenirken çok  fazla azalması mevzu bahis olur ki bu da kişinin tansiyon düşüklüğü sorunu yaşamasına neden olur. Gündelik yaşamda birçok kişinin karşılaştığı ufak ama toplumsal hayatı negatif etkileyen problemlerin hafiflemesinde zencefil ve zencefil çayından yararlanılmaktadır. Dozunda ve vaktiyle tüketilen zencefil, kısa zamanda huzursuzluk yaşayan kişinin meselelerinin hafiflemesine destekçi olup hasta kişinin kendisini daha da iyi hissetmesine destekçi olmaktadır.

  Zencefil Tansiyonu Yükseltirmi
  Zencefil bir başına tüketimi kolay değildir ama bu gibi durumlarda zencefil çay şeklinde tüketilebilen bitkilerdendir. Aşağı yukarı 4 bardak kadar zencefil çayı yapabilmek için tahmini olarak 4 cm uzunluğu olan bir zencefil soyulup temizlenir. Sonrasında ufak bir tencerede 4 bardak su ile kaynatılıp ince ince dilimlenen zencefiller kaynayan suya ilave edilir. Tencerenin altı kısılıp kapağı kapatılarak tahmini 15-20 dk kadar demlenmesi sağlanır. Ve en nihai zencefil dilimleri süzülerek zencefil çayı derlenmiş olur. Çayın tadının daha lezzetli ve daha aromatik olması amaçlı isteğe yönelik limon veya bal eklenebilir. Çok fazla miktarda hastalığı hafifletmeye yarayan zencefil çayı bilhassa mide bulantısı, vertigo şikayeti, hazımsızlık problemi, boğaz ağrıması, soğuk algınlığına karşı adale ve romatizma ağrılarına faydalı olmaktadır. İyileştirici özelliğinin yanında fazla miktarda tüketildiğinde yan tesirleri de bulunan zencefilin, kullanabilecek kişinin kilosuna göre uygun miktarda zencefil alması gerekiyor. Bu oran gün içerisinde kilo başına 2 gram olup fazlasının tüketilmesi halinde mide bulantısı, ishal, vertigo şikayeti gibi yakıntılara rastlanmaktadır. Yüksek değerdeki tansiyon veya başka tanımıyla fazla kan basıncı, kan damarlarının yüzeyinde fazla basınca neden olabilen müzmin bir damar hastalığıdır. Kalıtım bilimi yüksek tansiyonun sebebinin kalıtsal olabileceğini göstermiştir fakat hipertansiyonun görülmesinde daha çok iyi beslenmeme, fazla miktarda içki tüketimi ve fizyolojik etkinlik eksikliğinde etkilidir. Yükselen tansiyonun sebep olduğu kalp krizleri bütün dünya çapında başlıca vefat sebepleri içinde ilk sıralarda bulunmaktadır. Tansiyonu yükselten yiyeceklerden uzak durarak ve sıhhatli bir beslenme programına sadakatli kalarak, problemin daha kritik hastalıklara yöntem açmasını engelleyebilirsiniz.


  ]]>
  Taze Zencefil Nasıl Kullanılır https://www.zencefil.gen.tr/taze-zencefil-nasil-kullanilir.html Fri, 07 Dec 2018 02:11:23 +0000 Taze zencefil nasıl kullanılır, zencefil Asya Arap ve Hint mutfakları olmak üzere bir çok dünya mutfağında yemeklere tat katmak için zencefil kullanılır. Aynı zamanda geleneksel Çin sağlığında bir çok hastalığın tedavisin Taze zencefil nasıl kullanılır, zencefil Asya Arap ve Hint mutfakları olmak üzere bir çok dünya mutfağında yemeklere tat katmak için zencefil kullanılır. Aynı zamanda geleneksel Çin sağlığında bir çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Sindirim sorunları mide ağrıları mide bulantısı hazımsızlığa artrit kolik ishal ve kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Günümüzde ise cilt bakım ürünlerinde kozmetiklerde kokulu sabunların üretiminde sıkça kullanılır. Sağlık açısından baktığımızda hamilelik dönemi mide bulantılarında en güvenilir çözümlerden biri olmuştur. Mide bulantılarını hafifleterek anne adaylarının daha rahat bir hamilelik dönemi geçirmelerine yardımcı olur. İçerisinde  bulunan gingerol maddesi sayesinde iltihap önleyici olarak kullanılır. İltihaplı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Ayrıca yaşlanmanın etkisi ile oluşan eklem ve diz ağrılarında da oldukça etkilidir. Kolon ve yumurtalık kanserlerinde etkilidirbu kanserlerin tedavisi esnasında kullanılması önerilir.Taze Zencefil Nasıl Kullanılır Taze zencefil vücut ısısını yükseltir ve grip sırasında sağlıklı terlemeye yardımcı olarak hastalığın vücuttan kısa sürede atılmasını sağlar. Özellikle de bulaşıcı hastalıkların yaygın olarak görüldüğü kış aylarında düzenli olarak taze zencefil çayı demlenip içilmesi bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Hastalıklara yakalanma riskinizi en aza indirir. Son yıllar da yapılan araştırmalar incelendiğinde zencefilin astım ilaçları kullanan hastalarda ilaçların daha etkili olmasını sağladığı görülmüştür.

  Taze zencefil nasıl kullanılır, taze zencefil diyabet hastaları içinde şifa kaynağı olmuştur. Şeker hastalığının önlenmesi amacıyla kullanılır. Ağrılı adet dönemlerinde de sıkça başvurulan bitkiler arasındadır. Boğaz ağrısında, kas ağrılarında, öksürükte, kan dolaşımını düzenlemek için ağız sağlığı için sıkça başvurulan bir bitkidir. 
  ]]>
  Zencefilin Zararları https://www.zencefil.gen.tr/zencefilin-zararlari.html Fri, 07 Dec 2018 16:05:54 +0000 Zencefilin zararları, birçok faydası olduğu gibi zencefilin aşırı kullanılmasında da zarar vardır. Zencefil son zamanlarda tıp ve ilaç sektöründe en önde ismi geçen şifalı bitkiler arasındadır. Zencefilin birç Zencefilin zararları, birçok faydası olduğu gibi zencefilin aşırı kullanılmasında da zarar vardır. Zencefil son zamanlarda tıp ve ilaç sektöründe en önde ismi geçen şifalı bitkiler arasındadır. Zencefilin birçok faydası olduğu gibi çok aşırı kullanılması çocuk  ve hamilelerde zarar verebilmektedir. Zencefil öksürük, mide bulantısı, üşüme, dolaşım sistemi hastalıkları, romatizmal ve kas hastalıklarına birçok faydası vardır. Zencefilin bu gibi hastalıklarda iyi sonuç almak isteniliyorsa tabiri caiz ise yerinde ve ayarında kullanmak gerekir. Aslında her şifalı bitkide bu geçerlidir uygun zaman ve ayarında aşırı doz alınmadan kullanılmalıdır. 

  Zencefil aşırı dozda kullanılmamalıdır tahmini günlük 4 gramın üstünde olmamalıdır. Eğer çocuklar için kullanılacaksa yetişkinler için önerilen miktarın üçte biri kadar tüketilmesi gerekir. Zencefilin 2 yaşından küçüklere verilmesi önerilmemektedir. Hamile ve emzikli  bayanlarda doktor önerisi ve kontrolü altında alınmalıdır. Hazırlanan zencefil aynı anda değil de günün belli aralıklarında tüketilmelidir. 

  Zencefilin Zararları
  Uzmanların tavsiyesi aşırı dozda zencefil tüketilmemelidir. Eğer tüketilirse görülebilecek yan etkiler şunlardır;
  • Zencefilin keskin kokusu nedeniyle aşırı dozda alınması halinde mide ekşimelerine ve tahrişlerine neden olabilir. 
  • Fazla kullanılması halinde ritim bozuklukları, deri döküntüsü ve depresif etki de yapabilir. 
  • Zencefil safra salgısının artmasına neden olur ve safra rahatsızlığı olan kişiler doktor  kontrolü altında almalıdırlar. 
  • Zencefilin kan sulandırma özelliği olduğundan dolayı cerrahi operasyon öncesi zencefil alımı durdurulmalıdır. 
  ]]>
  Gebelikte Zencefil https://www.zencefil.gen.tr/gebelikte-zencefil.html Sat, 08 Dec 2018 04:54:02 +0000 Gebelikte Zencefil, Zencefil nedir Diğer isimleri Zencebil, Ginger, Zingiber ve Gingembre dır. Bu isimleri ile bilinmektedir. Ancak ülkemizde kullanılan en yaygın ismi Zencefildir. Ve aynı zamanda ülkemizde yetiştirilmemektedir. Ge Gebelikte Zencefil, Zencefil nedir Diğer isimleri Zencebil, Ginger, Zingiber ve Gingembre dır. Bu isimleri ile bilinmektedir. Ancak ülkemizde kullanılan en yaygın ismi Zencefildir. Ve aynı zamanda ülkemizde yetiştirilmemektedir. Genellikle tropikal ve subtropikal bölgelerde yetişir. Malezya, Hindistan ve Asyanın sıcak bölgeleri ile diğer bazı tropikal bölgelerde yetiştirilmektedir. Boyları 1 hatta 2 metreyi bulmaktadır. Gövdesi düz bir şekilde uzadığı için boru şeklini  de andırmaktadır. Kök sapları ve etine göre beyaz, kırmızı ve sarı renkte olabilirler. Baharatlı ve aromatik bir tada sahip olmasının yanında keskin de bir kokusu vardır.

  Zencefilin Nasıl Kullanılmalı

  Zencefil genelde kök halinde veya toz haline getirilerek çay olarak da kullanılmaktadır. İster suyu kaynatıp içerisine bir iki kök zencefil bırakılıp kaynatılarak tüketilebilir, istenirse de  ezilip tozlaştırılarak kullanılır. Toz haline getirilmiş zencefil yemeklerde tat vermek için de kullanılmaktadır. Damak tadı için ideal bir aroma ve koku vermektedir. Yaz aylarında sıcakların olumsuz yanları artarken serinlemek için zencefil tozundan yapılmış limonata da çok sık tüketilen bir sıvıdır. Zencefil zeytinyağı ile harika bir sos olmakla beraber, pilav üzerine serpilerek de vazgeçilmez bir lezzet olmaktadır.

  Gebelikte Zencefil Kullanımı, Zencefil gebelik döneminde, çocuklarda kullanıldığı gibi çok dikkatli kullanılmalıdır. Fazlası zararken, vücuda yetmeyecek kadar az kullanılması da vücuda herhangi bir yarar sağlamayacaktır. Bu nedenle belirli bir seviye de kullanılması her zaman daha sağlıklı olacaktır. Gebeliğin genelinde olmakla birlikte gebeliğin en fazla ilk iki ayında yaşanan bulantılar ve kusmaların giderilmesinde çok etkili ve doğal yöntemlerden birisidir. Gebelikte günde üç - dört defa tüketilebilir ancak günlük 4 gramı geçmemek şartı ile. Fazla tüketilmesi durumunda gebeliğin en tehlikeli sorunlarından olan düşük yapma riskini artırmaktadır. Düşük riskini yaşamamak ve bulantı kusma gibi rahatsızlıkları gidermek için mümkün olduğunca dikkatli kullanılmalıdır. Herhangi bir olumsuz durumda doktora başvurulmalı hatta gerekirse doktor kontrolünde  tüketilmelidir.
  ]]>