Bebeklere Zencefil Verilir mi?
11 Temmuz 2024

Bebeklere Zencefil Verilir mi?

Bebeklere zencefil verilir mi, zencefil sağlık açısından çok sayıda yararı olan şifalı bir bitkidir. Fakat bu derece faydalı olmasına rağmen, 2 yaşın altındaki bebeklere verilmesi sakıncalıdır. Bu yüzden bebeklere verilirken çok dikkatli olunmalıdır. Özellikle üst solunum yolu hastalıklarına karşı hassas yapıda olan bebeklerde, 2 yaştan sonra zencefil kullanılmalıdır. Bağırsak ağrılarında, kas sorunlarında, baş ağrılarında, gaz sancılarında rahatlıkla kullanılabilir. Ancak zencefilin dozuna 2 yaşından sonra verirken mutlaka dikkat etmelisiniz. Bir yetişkine verilen dozun üçte biri kadar zencefil bebeklere verilmelidir.

Bebeklerdeki üst solunum yolu enfeksiyonlarının çoğunluğu viral kaynaklı oluyor. Genellikle vücudu dirençli olursa, bebek daha hızlı iyileşebiliyor. Bu konuda antibiyotiklere işe yaramıyor. Çünkü bu ilaçlar bakteriyel kökenli hastalıklarda etki gösterir. Soğuk algınlığı ilaçları da sadece semptomların giderilmesinde yararlı oluyor. Üstelik bunların fazla güvenli olduğu da söylenemez. Bu nedenle bebeklerde doğal yollara başvuran anneler çoğunluktadır. Ancak bilinçsizce verildiği takdirde şifalı bitkilerde zararlı etkiler yapabiliyor. Bu nedenle bebeklere zencefil verileceğinde, mutlaka doktora, bir uzmana danışılması tavsiye edilir. Bir yandan bebeklerin beslenmeyle desteklenmesi, bir yandan da doğal ürünlerle tedavi edilmesi yararlı olabilir.

Bebeklerde zencefil nasıl kullanılmalıdır?

Bebeklere 2 yaşından sonra özellikle öksürüğün kesilmesi amacıyla zencefil verebilirsiniz. Ancak belirttiğimiz gibi yine de doktoruna danışmanızda yarar var. Çünkü henüz bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmediğinden, zencefil bebeklerde olumlu etki göstermeyebilir. Zencefili vermek için bal ve limon suyu ile bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bunu hazırlamak için size gerekli olan malzemeler ise;
  • 2 yemek kaşığı sıcak su
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı ince rendelenmiş taze zencefil
Bu malzemeler kâsenin içinde birbiriyle karıştırılır. Günde 3 defa 1 kaşık ölçüsüyle bebeklere verilebilir. Karışımın içindeki bal öksürük şurubunun etkisini, limon suyu doğal antiseptik, aynı zamanda C vitamini kaynağı, zencefil ise doğal antihistaminik olarak bebeklerdeki öksürüğün kısa sürede iyileşmesini sağlayacaktır. Taze zencefil yerine kuru zencefil kullandığınızda karışımın daha keskin tadı olacağından, bebeklere verirken zorluk çekebilirsiniz. Bu nedenle tazesini kullanmanızı tavsiye ederiz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Hülya

29 Mayıs 2024 Çarşamba

Kızım on aylık çok öksürüyo azıcık valla zencefil versem sorun olurmu

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Hülya Hanım,

On aylık bebeklerde zencefil gibi baharatlı gıdaları vermeden önce mutlaka bir doktora danışmanız önerilir. Bebeklerin sindirim sistemleri henüz tam gelişmediği için bazı gıdalar onlar için zararlı olabilir. Özellikle öksürük gibi belirtiler varsa, doktorunuzun önereceği daha uygun ve güvenli tedavi yöntemlerini kullanmanız en iyisi olacaktır. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Ushan

Bal vermeyin. Sindirim sistemi henüz balı hazmedecek oluşuma gelmedi. Kaş yaparken göz çıkarırsınız mazallah.

soru

Sevda cengiz

26 Mayıs 2024 Pazar

Emzikliyim ben yiyebilirmiyim zayiflama amaciyla yiyebilirmiyim yada ne kadar yiyebilirim lutfen cavuk cevap verebilirmisiniz saygilarimla

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Sevda cengiz,

Öncelikle emzirme döneminde beslenmenizin hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından çok önemli olduğunu belirtmek isterim. Zayıflama amacıyla diyet yaparken özellikle dikkatli olmalısınız. Emzirme döneminde düşük kalorili diyetler uygulamak süt üretimini olumsuz etkileyebilir. Dengeli bir beslenme programı uygulamanız ve yeterli miktarda kalori almanız önemlidir. En doğru bilgiyi almak için bir diyetisyen veya sağlık profesyoneline danışmanız faydalı olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

Saygılarımla,

2. Cevap
cevap

Gökçe

Annelerin tükettiği gıdalar doğrudan süte yansır. (Bu konuda da araştırmacıların farklı görüşü mevcut doğrudan geçer diyenler ile sadece vitamini geçer diyenler iki blog oluşturmuşlardır)Siz zencefili tüketiyorsanız çocuğunuzda tüketiyor sayılır. Zencefilin kurutma özelliği vardır tüketmeyi düşünüyorsanız sütünüze dikkat edin. Süt kanallarını kurutma ihtimaline karşın sütünüz azaldığını hissederseniz zencefili hemen kesin

soru

Cansu can

24 Mayıs 2024 Cuma

Benim 8 aylik bebeğim var valla bal zencefil karışımı 2 günde bir çay kaşığı verdim bişey olurmu

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Cansu can hanım,

Bebeğinizin sağlığıyla ilgili endişelerinizi anlıyorum. Ancak, 1 yaş altı bebeklere bal verilmesi tavsiye edilmez, çünkü bal, botulizm adı verilen ciddi bir gıda zehirlenmesine yol açabilecek Clostridium botulinum bakterisini içerebilir. Bu nedenle, doktorunuza danışmadan bebeğinize bal ve benzeri karışımlar vermekten kaçınmanız önerilir. En iyi bilgiyi sağlık profesyonellerinden alabilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zencefil Yağ Yakar mı?

Zencefil Yağ Yakar mı?

Haber Bülteni

Güncel

Zencefil Salatalık Limon ve Nane Kürü

Zencefil Salatalık Limon ve Nane Kürü

Güncel

zencefil cilt maskesi

zencefil cilt maskesi

Güncel

Zencefil Nasıl Yetiştirilir?

Zencefil Nasıl Yetiştirilir?