Zencefilin Zararları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Zencefilin Zararları Nelerdir?

Zencefilin zararları, birçok faydası olduğu gibi zencefilin aşırı kullanılmasında da zarar vardır. Zencefil son zamanlarda tıp ve ilaç sektöründe en önde ismi geçen şifalı bitkiler arasındadır. Zencefilin birçok faydası olduğu gibi çok aşırı kullanılması çocuk ve hamilelerde zarar verebilmektedir. Zencefil öksürük, mide bulantısı, üşüme, dolaşım sistemi hastalıkları, romatizmal ve kas hastalıklarına birçok faydası vardır. Zencefilin bu gibi hastalıklarda iyi sonuç almak isteniliyorsa tabiri caiz ise yerinde ve ayarında kullanmak gerekir. Aslında her şifalı bitkide bu geçerlidir uygun zaman ve ayarında aşırı doz alınmadan kullanılmalıdır.

Zencefil aşırı dozda kullanılmamalıdır tahmini günlük 4 gramın üstünde olmamalıdır. Eğer çocuklar için kullanılacaksa yetişkinler için önerilen miktarın üçte biri kadar tüketilmesi gerekir. Zencefilin 2 yaşından küçüklere verilmesi önerilmemektedir. Hamile ve emzikli bayanlarda doktor önerisi ve kontrolü altında alınmalıdır. Hazırlanan zencefil aynı anda değil de günün belli aralıklarında tüketilmelidir.

Uzmanların tavsiyesi aşırı dozda zencefil tüketilmemelidir. Eğer tüketilirse görülebilecek yan etkiler şunlardır;
  • Zencefilin keskin kokusu nedeniyle aşırı dozda alınması halinde mide ekşimelerine ve tahrişlerine neden olabilir.
  • Fazla kullanılması halinde ritim bozuklukları, deri döküntüsü ve depresif etki de yapabilir.
  • Zencefil safra salgısının artmasına neden olur ve safra rahatsızlığı olan kişiler doktor kontrolü altında almalıdırlar.
  • Zencefilin kan sulandırma özelliği olduğundan dolayı cerrahi operasyon öncesi zencefil alımı durdurulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

sivaslı yavuz

17 Mayıs 2024 Cuma

zencefil içtikten sonra midemde yanmalar ve ekşimeler oldu

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Zencefil bazı insanlarda mide yanmalarına sebep olabiliyor çünkü sindirim sistemi üzerinde uyarıcı etkileri olabiliyor. Eğer zencefil tükettikten sonra rahatsızlık hissediyorsanız, bir daha tüketmeden önce doktorunuza danışmanızda fayda var. Ayrıca daha hafif mide sorunları için zencefilin tüketilmesinden önce yemekle birlikte veya daha az miktarda alınması önerilebilir. Geçmiş olsun.

soru

Fatma

09 Mayıs 2024 Perşembe

Ben taze zencefil ve zerdaçal tozu yarım demet maydanoz üç limon bi çubuk tarçın iki litre su koynatıp içtim içtikten sonra baş ağrısı burun göz yanması oldu halsizlik nedeni nedir acaba

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, bu belirtiler birçok nedenden kaynaklanabilir. Alerjik reaksiyon, vücudun bu malzemelere verdiği tepki ya da başka bir sağlık sorunu olabilir. En iyi çözüm, bir doktora danışarak belirtilerinizi ve tükettiğiniz karışımı detaylı bir şekilde anlatmaktır. Sağlıklı günler dilerim.

soru

Aslı

29 Nisan 2024 Pazartesi

Henüz iki gündür zayıflatma özellinden dolayı toz zencefil kullanıyorum fakat miğdende yanma ekşime yaptı.
Bu sorunu okadar önemli saymıyorum bazı meyve yada yatıştırıcı gıdalarla geçiyor ama başka sıkıntım var. Benim uzun yıllardır kalp ritim bozukluğum var.
Toz zencefil ilk kullanımda bile kalbimi yerinden oynattı.
Karışımda bol sarımsak bol limon ve bir çay kaşığı toz zencefil var.
Diğerleri kalbe etki ediyormu bilmem ama zencefil ilk kullandım sıkıntı bunda bence. Doktorumun reçetesine göre Kalbim için sabah akşam 2 şer adet olmak üzere günde 4 adet Dideral kullanıyorum.
Şu durumda zencefil kullanmaya devam etsem beni daha da fazla hasta edermi.
Yardımcı olursanız memnun olurum.
Teşekkürler.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba,

Kalp ritim bozukluğunuz ve mevcut ilaç tedaviniz göz önüne alındığında, zencefil kullanımına devam etmek konusunda dikkatli olmanız önemlidir. Zencefil bazı kişilerde kalp atışlarını etkileyebilir ve sizin durumunuzda bu etkiler daha belirgin olabilir. Doktorunuzla konuşarak zencefil kullanımınızı ve yaşadığınız yan etkileri paylaşmanız en güvenli yol olacaktır. Doktorunuz sizin için en uygun tavsiyeyi verecektir. Sağlıklı günler dilerim.

Sevgiler,

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kök Zencefil Nasıl Kullanılır?

Kök Zencefil Nasıl Kullanılır?

Haber Bülteni