Zencefil Nelere İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Zencefil Nelere İyi Gelir?

Zencefil nelere iyi gelir, zencefilgiller ailesinden gelen tropikal iklimlerde yetişen zencefil, çok sayıda sağlık sorununa şifa kaynağıdır. Bitkinin yumru şeklindeki kökü, toprakta 15-25 cm'ye kadar aşağılarda olur. İklim koşulları nedeniyle ülkemizde yetişmeyen bu şifalı bitkinin kökleri kullanılır. Çöreklere, şarap ve gazoz üretiminde, reçellerde, turşu yapımında kendine yer bulur. Ayrıca kökleri öğütülüp baharat şeklinde de kullanılır. İçeriğindeki nişasta, protein, B ve C vitamini, demir, fosfor ve kalsiyum sayesinde genel sağlık üzerinde yararlı etkileri vardır. Köklerin üzerinde iç içe geçmiş halkalar vardır. Toprağın üzerindeki bölgelerinde beyaz, sarımtırak, yeşilimsi çiçekleri bulunur. Nadiren pembe çiçekli olan zencefilde yetişir. Zencefilin iyi geldiği sağlık sorunlarında kullanımı yaygındır. Özellikle sindirim sisteminde oldukça yararlı etkileri bulunmaktadır.

Zencefil nelere iyi gelir?
 • İştah açıcı etkileri vardır.
 • Soğuk algınlığında kullanılır
 • Kolay sindirilen bir bitki olduğundan, sindirimi rahatlatır ve gaz söktürücü etki gösterir. Özellikle mide ağrılarında ve hazımsızlık sorunlarında tavsiye edilen bir bitkidir.
 • Kalbin çalışmasını rahatlatır. Bu nedenle kalp ritim sorunları olan kişilere önerilir. Bu konuda yapılan çalışmalarda kalp kaslarını güçlendiren bir etkisi belirlenmiştir.
 • Vücuttaki kan damarlarını açıcı etki gösterir. Bu nedenle kan dolaşımının istendiği gibi olmasına katkıda bulunur.
 • Romatizmal ağrıların giderilmesinde, uyku düzeninin sağlanmasında, baş ağrıları için kullanılabilir.
 • Antiseptik özelliğiyle vücutta kanı temizleyen bir etki gösterir.
 • Kan yağlarını düşüren bir etkisi vardır. Bu nedenle kolesterol yüksekliği olan kişilerin tüketmesi önerilir
 • Araç tutması sorunu olan kişilerin yolculuk esnasında bir parça zencefili ağızlarına alması yararlı olur.
 • Gebelik döneminde, cerrahi operasyonlarda anestezi nedeniyle oluşan mide bulantılarının giderilmesine yararlı olur. Ancak gebe kadınların bunu kullanırken doktoruna danışması tavsiye edilir.
 • Zencefil kanser hastaları için alternatif tedavi seçenekleri içinde yer alır.
 • Vücutta enfeksiyonlardan dolayı oluşan yüksek ateşi düşürmekte etkilidir.
Zencefil bu derece yararlı etkileri olan bir bitkidir. Ancak kullanım sırasında alınacak dozlara dikkat edilmelidir. Yetişkinler her 70 kg ağırlık için günde 4 gram zencefil tüketmelidir. Bu miktar gün içinde bölünerek alınmalıdır. Eğer bu dozun fazlası tüketilirse, kişilerde göğüs yanması etkisi ortaya çıkabilir. Ayrıca 2 yaşın altındaki çocuklara zencefil verilmesi tavsiye edilmez. Zencefilin yararlı etkilerinden faydalanmak için, zencefili toz şeklinde ya da içine biraz bal karıştırılarak tüketilebilir. Eğer taze olarak tüketilecekse, çay şeklinde hazırlanabilir. Bunun dışında yemeklerde, çöreklerde ve tatlı malzemesi olarak kullanılabilir. Zencefili taze olarak alıp kendiniz öğütürseniz, güven içinde tüketebilirsiniz. Ancak ülseri olan, safra taşı bulunan ya da kan sulandırıcı ilaç alan kişilerin zencefil ya da zencefille hazırlanan çayı ve diğer besinleri tüketmemesi gerekir.

Zencefil Nelere İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zencefil Nerede Yetişir?

Zencefil Nerede Yetişir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zencefil Zayıflatır mı?

Zencefil Zayıflatır mı?

Zencefil Nasıl Yetiştirilir?

Zencefil Nasıl Yetiştirilir?

Emziren Anneler Zencefil Kullanabilir mi?

Emziren Anneler Zencefil Kullanabilir mi?

Bal Zencefil ve Zerdeçal Karışımı Nasıl Hazırlanır?

Bal Zencefil ve Zerdeçal Karışımı Nasıl Hazırlanır?

Zencefil Afrodizyak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Zencefil Afrodizyak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?