Toz Zencefil Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Toz Zencefil Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Toz zencefil, kök halindeki zencefil kurutularak toz haline getirilir. Toz zencefil tazesinden daha yoğun aromalı olur. Taze zencefilin tüm yararlı etkilerinden, kurutularak toz haline getirilmiş zencefilden yararlanabilirsiniz. Kökleri toprak içinde gelişen bitkinin bu nedenle bünyesindeki uçucu maddeler kaybolmaz ve sağlık açısından oldukça yararlı olur. Toz zencefil aynı tazesi gibi insan sağlığına çok faydalıdır. Bu yüzden uzmanlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Toz zencefilin faydaları nelerdir?

İltihap önleyici etkisi: İçeriğinde bulunan gingerol maddesi iltihapları önleyen bir etki yapar. Özellikle kemiklerde, eklemlerde etkili olan rahatsızlıklar nedeniyle oluşan iltihaplarda, ağrılarda toz zencefille hazırlanan çayın düzenli şekilde içilmesi halinde bu yararlı etkiden faydalanılabilir. İlerleyen yaşın getirdiği eklem ağrılarında da ağrıları hafifletici etkisi vardır.

Mide bulantısını önleme etkisi: Operasyonlardaki anesteziden kaynaklanan, gebelikte hormonların etkisiyle oluşan mide bulantılarını önleyici etkisiyle de toz zencefil yaşamımızda önemli bir yere sahiptir. Doktora danışarak, bu doğal yöntemi mide bulantılarına karşı kullanabilirsiniz.

Kanseri önleme ve tedavi etme etkisi: Özellikle yumurtalık kanseri ve kolon kanserinde tümörleri küçültmesi konusunda toz zencefilin yararlı etkileri olduğu belirtilmektedir. Bu konuda bilimsel çalışmalar halen devam etmektedir.

Taşıt tutmasını önleme etkisi: Uzun seyahatlerde taşıt tutması sorunu olan kişilere zencefil tavsiye edilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi: Grip hastalarında vücut ısısının yükselmesini sağlayarak, vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayan zencefil, kişilerin bağışıklık sistemini de güçlendirerek bu şekildeki bulaşıcı rahatsızlıklardan korunmaya yardımcı olur.

Astım tedavisindeki etkisi: bu konuda yapılan araştırmalarda astım hastalarının ilaçlarıyla birlikte toz zencefil kullanmasının yararlı konusunda oldukça önemli sonuçlara ulaşılmıştır. Astım belirtilerin azalmasını sağlayan etkileri açısından zencefilin kullanımı hakkında mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Şeker hastalığındaki etkisi: Zencefil kan şekerini düşürerek, şeker hastalarının tedavisine katkı yapmakta, şeker hastalığının oluşmasını da önlemektedir.

Ağrılı adet dönemi üzerindeki etkisi: Toz zencefille hazırlana çayın ağrılı geçen adet döneminde içilmesi halinde, etkilerin hafiflemesi sağlanabilir. Bunun için adetten 3 gün önce zencefil kullanımına başlanmalı, adet süresince devam edilmelidir. Bunun için hazırlanmış özel zencefil tabletleri de bulunmaktadır.

Öksürük ve boğaz ağrısının önlenmesinde: Toz zencefille hazırlanan çayın tüketilmesi, balla toz zencefilin karıştırılarak tüketilmesi öksürüğün kesilmesinde, boğaz ağrısında yararlı olur. Özellikle geceleri yatmadan bal ve toz zencefil karışımı içilirse geceleri tutan öksürük nöbetlerine doğal yollardan son verebilirsiniz.

Kas ağrılarının giderilmesinde: Kas zorlanması karşısında hazırlayacağınız zencefil çayı sayesinde kendinizi rahatlatabilirsiniz. Ayrıca toz zencefille suyu karıştırarak hazırlayacağınız zencefil merhemini ağrı yapan kasın üzerine sürerek, 10-15 dakika bekletin. Bunu kas ağrısı hafifleyinceye kadar her gün 2 defa uygulayabilirsiniz. Baş ağrısı içinde aynı yöntemi uygulayabilirsiniz.

Vücuda enerji verme etkisi: Gün içinde 2 çay kaşığı toz zencefil tüketerek, vücudunuzda enerji sağlayabilirsiniz. Enerjiye ihtiyacınız olduğunda, kimyasal karışımları değil, toz zencefil gibi doğal maddeleri tercih etmelisiniz.

Kan dolaşımı üzerindeki etkisi: İçeriğindeki çinko, magnezyum, krom gibi mineraller sayesinde kan dolaşımını düzenleyici etki yaratan zencefil, kendinizi zinde hissetmenizi sağlar.

Fazla kilolardan kurtulma: Vücutta kortizol hormonunu dengeleyen zencefil, bu sayede özellikle bel çevresi yağlamasını önler. Yağ yakımını hızlandırır bu yüzden toz zencefille hazırlanan çayın düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

Toz Zencefil Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Taze Zencefil Nasıl Saklanır?

Taze Zencefil Nasıl Saklanır?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Zencefilin Zararları

Hamilelikte Zencefilin Zararları

Tarçın Zencefil Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tarçın Zencefil Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zencefilin Zararları Nelerdir?

Zencefilin Zararları Nelerdir?

Kuru Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Kuru Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Zencefil Ekimi Nasıl Yapılır?

Zencefil Ekimi Nasıl Yapılır?

Güncel

Zencefil Salatalık Limon ve Nane Kürü

Zencefil Salatalık Limon ve Nane Kürü

Güncel

Zencefil Zerdeçal Faydaları Nelerdir?

Zencefil Zerdeçal Faydaları Nelerdir?

Taze Zencefil Nasıl Kullanılır?

Taze Zencefil Nasıl Kullanılır?

Zencefil Nerede Yetişir?

Zencefil Nerede Yetişir?

Zencefil Çayı ile Zayıflama

Zencefil Çayı ile Zayıflama

Zencefil Yağ Yakar mı?

Zencefil Yağ Yakar mı?

Zencefil Bal ve Limon Karışımı Tarifi

Zencefil Bal ve Limon Karışımı Tarifi

Emziren Anneler Zencefil Kullanabilir  mi?

Emziren Anneler Zencefil Kullanabilir mi?