Zencefil Zerdeçal Faydaları Nelerdir?
12 Temmuz 2024

Zencefil Zerdeçal Faydaları Nelerdir?

Zencefil ve Zerdeçalın Faydaları

Zencefil ve zerdeçal, havlıcan ve kakule ile aynı familyadandır. Birçok ülkede yemeklere tat vermek amacıyla kullanılan bu bitkiler, özellikle Asya, Arap ve Hint ülkelerinde sıklıkla tüketilmektedir. Zencefil, Çin'de tıbbi amaçlı olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Sağlık açısından oldukça zengin faydaları olan bu bitkiler, özellikle mide bulantısı problemlerinde kullanılmakta ve çok olumlu sonuçlar vermektedir. Bunun yanı sıra mide ağrısı, hazımsızlık, artrit, kolik, ishal ve kalp hastalıkları gibi rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Yağ, çay, baharat olarak tüketilebilen bu bitkiler, kozmetik kremler, sabun ve diğer kozmetik ürünlerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Besin değeri çok yüksek olan zencefil ve zerdeçalın diğer faydalarını da sizlerle paylaşalım.

Zencefil ve Zerdeçal Faydaları Nelerdir?

Mide Bulantısına İyi Gelirler

Özellikle gebelik dönemlerinde birçok kadında görülen sabahları uyanır uyanmaz karşılaşılan aşırı mide bulantısı ve kusmalara çok iyi gelmektedir.

İltihap Önleyici Özelliği Vardır

İçerisinde bulundurdukları gingerol ile iyi bir iltihap önleyicisi olan zencefil ve zerdeçal, romatoid artrit gibi şiddetli ağrılar oluşturan hastalıklara iyi gelmektedir. Aynı zamanda eklem ağrılarına iyi gelmektedir.

Kolon Kanserine İyi Gelirler

Zencefil ve zerdeçal, yapılan araştırmalara göre düzenli olarak tüketildiği zaman kanser oluşumuna neden olan hücrelere engel olduğu ve tümörlerin büyümesini engellediği görülmüştür.

Yumurtalık Kanserinin Önlenmesinde Etkililer

Kanserli yumurtalık hücrelerinin sayısını azaltarak vücut tümörlerinin küçülmesini sağlamaktadır.

Hareket Hastalığına Kullanılır

Araç veya uçak, tekne tutulması sonucu oluşan mide bulantısına iyi gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre zencefil ve zerdeçalın bu gibi problemlere iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirirler

Zencefil ve zerdeçal, vücut ısısını yükselterek grip gibi hastalıklarda vücudun terlemesini sağlayarak hastalığın vücuttan bir an önce atılmasına yardımcı olur. Özellikle kış aylarında düzenli olarak kullanıldığı zaman, kış hastalıklarından koruyucu özelliği bulunmaktadır.

Astım Hastalığında Çok Önemli Rol Oynarlar

Nefes darlığı bağlı rahatsızlığın oluşmasına neden olan astım hastalığında sağlıklı nefes alımına yardımcı olur ve astımın neden olduğu olumsuz etkileri ortadan kaldırır.

Diyabet Hastalığına İyi Gelir

Şeker hastalığının önlenmesinde ve tedavisinde kullanılan zencefil, insülin üretiminde de kullanılmaktadır. Günde üç gram kadar otuz gün boyunca sürekli olarak tüketildiği zaman şeker ve kolesterol seviyesinde ciddi düşüşler olduğu görülmektedir.

Ağrılı Adet Dönemlerinde İyi Gelir

Adet ağrılarını gidermede önemli rol oynayan zencefil, adetten üç gün önce kullanıldığı zaman adet döneminde ağrıların ciddi oranda azaldığı görülmüştür.

Diğer Faydaları

Zencefil ve zerdeçal, boğaz ağrılarına, kas zorlanmalarında ağrıların hafiflemesine ve iyileşmesine, inatçı ve aşırı öksürükte, kan dolaşımının rahat sağlanmasında, kilo dengelemede, karaciğer hastalıklarında ve ağız sağlığında kullanılır. Sindirime iyi gelir, cildi güzelleştirir ve enerji veren bitkilerdir. Doğru yerde, doğru şekilde ve aşırıya kaçmayacak şekilde kullanıldığında zencefil ve zerdeçalın hiçbir yan etkisinin olmadığı belirlenmiştir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Adnan

15 Nisan 2024 Pazartesi

Aç karnamı tok karnamı bi türlü bulmadık

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Adnan bey, her yiyecek herkesin midesine aynı şekilde hitap etmeyebilir. Kimileri aç karnına tüketildiğinde rahatsızlık verebilirken, kimileri tok karnına daha iyi tolere edilebilir. Belki de hangi yiyeceği ne zaman tükettiğinize dikkat ederek mide rahatsızlıklarınızı azaltabilirsiniz. Bir beslenme uzmanına danışarak size özel bir diyet planı oluşturabilir ve bu şekilde daha rahat hissedebilirsiniz.

2. Cevap
cevap

Önemli

Tok karnına al kardeşim yoksa ters etki gösterir

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Taze Zencefil Nasıl Saklanır?

Taze Zencefil Nasıl Saklanır?

Zencefil Çayı ile Zayıflama

Zencefil Çayı ile Zayıflama

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zencefil Nerede Yetişir?

Zencefil Nerede Yetişir?

Tarçın Zencefil Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tarçın Zencefil Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zencefil Nelere İyi Gelir?

Zencefil Nelere İyi Gelir?

Zencefilin Zararları Nelerdir?

Zencefilin Zararları Nelerdir?

Zencefil Balgam Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zencefil Balgam Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?